Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik i safari

skomentuj

Taki mail: Chciałem zapytać o możliwość windykacji wobec dłużnika, któremu wystawiłem fakturę VAT w maju  2010 na około 30 tys PLN brutto. Przedmiotem sprzedaży było 5 licencji na oprogramowanie do obsługi betoniarni. Mój kontrahent zapłacił w terminie tylko POŁOWĘ tej faktury, obiecując resztę później.

Faktura była przesyłana mailem bez podpisu odbiorcy. Mój kontrahent, na pewno wrzucił ją w koszty, żeby zrównoważyć duże zaliczki, które otrzymał w tamtym okresie od swojego klienta.

Z rozmów z kontrahentem, wiem że nie zamierza zapłacić reszty należności, bo jak twierdzi klient mu nie zapłacił.

Z relacji osób trzecich i samego dłużnika wiem, że w okresie realizacji tych projektów, kilkakrotnie jeździł na wycieczki do Egiptu i co najmniej raz na safari.

Wiem, że nadal prowadzi działalność gospodarczą i nadal realizuje drobne zlecenia dla tego samego klienta, który mu podobno nie zapłacił. Wysoce prawdopodobne jest, że wdrożył moje oprogramowanie więcej, niż określone w fakturze 5 razy (z relacji świadków i uczestników niektórych wdrożeń).

Mój dłużnik działa na Śląsku (Tarnowskie Góry) i jest to jednoosobowa działalność.

W identycznej sytuacji jest mój kolega, który również sprzedał temu człowiekowi licencje na oprogramowanie na sterownik PLC do obsługi pięciu betoniarni i otrzymał tylko połowę wynagrodzenia. Wiem, że mój dłużnik wraz z moim oprogramowaniem i kolegi, bezprawnie rozpowszechnia również oprogramowanie dużej zachodniej firmy zajmującej się automatyką i obsługą procesów produkcyjnych.

Uprzejmie proszę o informację ,jakie są możliwości odzyskania pieniędzy z takich faktur, jakie dokumenty Państwu są potrzebne i w przybliżeniu, jakie byłyby koszty, czas realizacji.

Ważniejsze od wrzucenia przez niego faktury w koszty jest to, że częściowo ją spłacił. Dokonał tym samym tak zwanego niewłaściwego uznania długu. Pod warunkiem, że ta wpłata nie była zaliczką przelaną panu jeszcze przed dokonaniem sprzedaży, bo wówczas nie jest to uznanie długu.  A tak na marginesie, w Tarnowskich Górach są niezwykle „barwni i ciekawi” dłużnicy, nigdy nie nudzimy się prowadząc tam windykacje.

Maj 13th, 2012 at 6:50 am

kategoria: dowody

Skomentuj