Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż długu

komentarzy 12

Taki mail: Mam pytanie na temat sprzedazy wierzytelnosci itp. Moj kolega pozyczyl ode mnie pieniazki w kwocie ok 58 000 tys. niestety nie ma zamiaru tego splacic powinien mi splacac 300 euro tygodniowo lecz nie splaca  ma czas do 5 pazdziernika jesli nie splaci chcialbym to sprzedac posiadam z nim umowe cywilno prawna na pozyczke pieniazkow kwota 58 tys jest juz kwota z odsetkami za okres pozyczki. Prosze mi powiedziec jak to wyglada u panstwa czy odsprzedaje panstwu dług i wy bierzecie % czy jak to wyglada prosze o odp

Sprzedaż długu polega na tym, że następuje zmiana wierzyciela – staje się nim nabywca wierzytelności („długu”) na podstawie umowy sprzedaży wierzytelności czyli cesji. Wypłaca on sprzedającemu uzgodnioną w umowie cesji cenę (oczywiście niższą od wartości długu). W interesie zbywcy jest aby zapłata nastąpiła gotówką w momencie sprzedaży, a nie z odroczeniem terminu zapłaty, bo wtedy może okazać się, że ma nowego dłużnika od którego nie może uzyskać zapłaty… Jednak wierzytelności przysługujące od osób prywatnych znacznie trudniej sprzedać (za dobrą cenę) niż te przysługujące od firm. Możemy zająć się windykacją.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 14 Ocena średnia: 4.3]

12/05/2012

Komentarze do 'Sprzedaż długu'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Sprzedaż długu'.

 1. Witam.Ja w innej sprawie.Posiadam zadużenie u znajomego w wysokości 20 tys. zł.Chciałbym to spłacić jak najszybciej ale mam problem z uzyskaniem w banku takiej kwoty.Czy istnieje możliwość aby jakaś firma spłaciła mój dług a ja owej firmie spłacałbym go w ratach?

  Krzysztof

  15 Lut 13 09:15

 2. Teoretycznie jest to oczywiście możliwe, mogłaby taka firma po prostu kupić dług od Pana znajomego i wstąpić w prawa wierzyciela ale jeżeli znajomy chce odzyskać 100% długu, to jest problem, bo to wówczas żaden interes dla takiej firmy.

  admin

  15 Lut 13 11:48

 3. Witam, Maria, 10 lat temu pożyczyłam 5000 zł aktem notarialnym komuś, w międzyczasie zmieniłam miejsce zamieszkania, nie jestem w stanie odzyskać tego długu, proponuję go odsprzedać za 1/2 jego wartości,proszę o odpowiedz

  maria

  28 Lip 13 13:19

 4. Nie kupujemy długów, możemy ewentualnie zająć się windykacją. proszę pamiętać o tym, że dług przedawnia się po 10 latach począwszy od daty zwrotu określonej w umowie.

  admin

  28 Lip 13 18:55

 5. Mam pytanie. Czy jak firma windykacyjna kupila dlug od Banku i jest juz wierzycielem na podstawie umowy cywilno prawnej cesji to czy wierzyciel moze spowrotem aby dlug do niego wrocil ??

  krystek

  28 Gru 14 17:31

 6. To zależy od rodzaju cesji czyli umowy kupna – sprzedaży długu. Jeżeli jest to cesja warunkowa, to celem jest windykacja i po odzyskaniu długu firma windykacyjna przekazuje zwindykowane pieniądze bankowi sobie pozostawiwszy umowną kwotę prowizji. Taką umowę może bank wypowiedzieć i znowu stanie się wierzycielem. A jeżeli cesja jest bezwarunkowa, to nabywca (np. firma windykacyjna) faktycznie kupuje dług płacąc bankowi umówioną cenę i jest to kupno w pełnym znaczeniu tego słowa.

  admin

  28 Gru 14 18:33

 7. witam mam takie pytanie czy istnieje możliwość wykupienia mojego długu z firmy ubezpieczeniowej i umożliwienie spłaty go w dogodnych ratach gdyż jestem w trudnej sytuacji finansowej posiadam własny samochód a obecnie jestem bezrobotny moje aktualne dochody to około 350 zł miesięcznie z prac dorywczych kwota zadłużenia około 1000 zł

  pawel

  7 Lip 15 17:57

 8. czy też może lepiej aby firma rozłożyła mi go na dogodne raty

  pawel

  7 Lip 15 17:59

 9. Proszę raczej właśnie spróbować dogadać się z wierzycielem – firmą ubezpieczeniową aby rozłożyła dług na raty. Wierzyciel może nie chcieć sprzedać Pana długu a ktoś kto miałby kupić, zapewne chciałby na tym zarobić.

  admin

  7 Lip 15 19:02

 10. wielkie dzieki sprubuje uzgodnic to z ubezpieczycielem

  pawel

  8 Lip 15 00:04

 11. witam. mam pytanie. wziołem pożyczkę w 3 bankach dla kolegi. miało to trwać do trzech miesięcy i miał go spłacić, a trwa 16 miesięcy. była to suma około 45tyś. teraz kwota jest koło 35tyś. przez pierwsze półroku spłacał, a teraz zwleka lub wogóle nie płaci. dzwonią banki. mam jedno potwierdzenie podpisane przez niego, że spłaci dług. czy to może w czymś pomóc?

  pawel

  12 Sie 15 15:59

 12. Tym nie załatwi Pan sprawy z bankami. Może Pan jedynie sam egzekwować zwrot pieniędzy od niego dla Pana.

  admin

  12 Sie 15 17:13

Skomentuj