Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja pożyczki od osoby prywatnej

komentarzy 11

Taki mail: Poszukuję skutecznej firmy windykacyjnej. Mam spisaną umowę pożyczki między osobami fizycznymi kwota 99000,00 zł teren Zielona Góra. Proszę o odpowiedź czy są Państwo zainteresowani, dokumenty w załączeniu. Proszę o informację o kosztach postępowania windykacyjnego oraz czy Państwo prowadzą postępowanie sądowe i komornicze jeżeli windykacja będzie bezskuteczna, oraz koszty takich postępowań.

Stosunkowo często (w porównaniu z długami przedsiębiorców) windykacja od osoby prywatnej sprowadza się do konieczności uzyskania nakazu zapłaty gdyż możliwości w zakresie przedsądowej windykacji są ograniczone. W opisanej sytuacji mamy wysoką wartość przedmiotu sporu a co za tym idzie, koszty wpisu sądowego od takiej kwoty oraz prawnicze koszty zastępstwa procesowego byłyby stosunkowo wysokie. A nie wiemy przecież, czy egzekucja komornicza będzie skuteczna. Sugerowałbym więc ograniczyć sondażowo powództwo o zapłatę na przykład do 10.000,00 zł. i jeżeli egzekucja tej kwoty będzie skuteczna albo przynajmniej okaże się że komornik zajął na przykład nieruchomość dłużnika, to tedy można wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę pozostałej kwoty. Natomiast jak chodzi o zaliczki komornicze, to ich wysokość nie jest uzależniona od wysokości egzekwowanej kwoty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

05/05/2012

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja pożyczki od osoby prywatnej'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Windykacja pożyczki od osoby prywatnej'.

 1. Witam, zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w odzyskaniu pożyczki gotówkowej poniżej krótki opis.
  pożyczki udzieliłem znajomemu we wrześniu 2010 roku na kwotę 13000 na okres 1 miesiąca bo miał problemy z Urzędem SKARBOWYM. Sporządzono oczywiście stosowną umowę, w której w punktach wymieniono, że pożyczkobiorca kwituje odbiór gotówki i zobowiązuje się bez żadnych odsetek oddać kwotę po miesiącu. W oddzielnym paragrafie uściślono, iż w przypadku spóźnienia pożyczkobiorca zobowiązuje się do zapłaty odsetek karnych w wysokości 20% za każdy miesiąc spóźnienia i oczywiście kilka innych istotnych w umowie informacji dotyczących pożyczki. Po dwóch miesiącach otrzymałem od niego kwotę 4000 co pokwitowałem na jego i mojej umowie. Od tego czasu borykam się z nim, raz odbiera telefon raz nie, czasami sam się oddzwania obiecuje pieniądze po czym nie dotrzymuje danego słowa. umowa wydaje mi się została sporządzona w sposób w miarę profesjonalny (konsultowałem ją z prawnikiem) a wysokość odsetek karnych w wysokości 20%/mc wygórowałem specjalnie, co jednak jak widać nie wzruszyło zbytnio pożyczkobiorcy! Biorąc pod uwagę ich wysokość uzbierałaby się niezła kwota. miglanc ma pieniądze bo wiem o tym, pracuje i często wyjeżdża do Włoch gdzie prowadzi interesy. jest to głównie z tego co wiem handel pojazdami.

  Czy bylibyście w stanie podjąć jakieś kroki prawne w celu odzyskania moich pieniędzy, jaka jest szansa no i przede wszystkim ile by mnie to kosztowało. chętnie mogę przesłać scan umowy z miglancem. proszę i czekam na odpowiedź.

  Jerzyk32

  28 Mar 14 07:16

 2. Odsetki (w przybliżeniu) 20% to są odsetki maksymalne ale w skali jednego roku a nie miesiąca. Nie zmienia to faktu, że możemy się sprawą zająć, proszę o podanie pana danych do kontaktu np. na nasz adres e-mail widoczny na górze bloga.

  admin

  28 Mar 14 10:25

 3. Na klauzuli wykonalności która to jest pieczątką i wpisem (na nakazie zapłaty lub na wyroku) stwierdzającym prawomocność orzeczenia sądowego, musi być podany nr PESEL jak chodzi o prywatnego dłużnika. To efekt zmian wprowadzonych w tym roku. Jeżeli nie będziesz jako powód posiadał nr PESEL pozwanego albo choć danych niezbędnych do uzyskania nr PESEL to możesz mieć nie lada problem. Dlatego żądaj od pożyczkobiorcy tego identyfikatora, niech najlepiej znajdzie się w umowie pożyczki. Po prostu poproś pożyczkobiorcę o okazanie dowodu osobistego i spisz nr PESEL.

  Anonim

  3 Lis 14 16:18

 4. Pozyczylam mojemu znajomemu pieniadze, niestety do tej pory nie oddal mi dlugu. Kwota wierzytelnosci: 16.000 PLN i 13.400 USD Dluznik jest osoba prywatna. Na czesc pieniedzy mam spisana umowe ze pozycza i ze odda w jak najszybszym terminie a czesc pieniedzy wyslalam przez Western Union na jego nazwisko. Jaka jest szansa odzyskania w/w pieniedzy

  foka

  14 Kwi 15 17:43

 5. To zależy, czy dłużnik jest wypłacalny, czy ma oficjalnie jakieś mienie, dochody.

  admin

  14 Kwi 15 21:50

 6. Mam do windykacji kilka pożyczek społecznościowych z nakazami zapłaty oraz z klauzulami wykonalności pożyczki w kwotach od 200-1500 zł czy jesteście państwo w stanie podjąć
  się tych egzekucji i na jakich warunkach?
  Z powżaniem
  Aleksander

  aleksander

  18 Lip 15 10:28

 7. Już nie prowadzę firmy windykacyjnej, tylko tego bloga i bezpłatnie doradzam. U komornika były te sprawy?

  admin

  18 Lip 15 11:30

 8. Kilka było ale bezskutecznie tylko dodatkowe koszty innych chce się pozbyć nawet za połowę wartości

  aleksader

  18 Lip 15 11:39

 9. Za połowę wartości chyba nikt nie zechce kupić. Proponuję w internecie ich opublikować, choćby na jakimś darmowym blogu, może będzie im to nie w smak niektórym na tyle, że zapłacą. To zapewne młodzi ludzie i nie chcę aby np. znajomi zobaczyli ich jako dłużników którzy pożyczki nie zwrócili.

  admin

  18 Lip 15 13:21

 10. W związku z problemami finansowymi nie byłem w stanie zwrócić prywatnej pożyczki. Pożyczkodawca więc powiadomił mnie że sprawą zajmie się firma windykacyjna i dług na pewno ściągną ode mnie. Podał nazwę tej firmy i z tego co ustaliłem firma ta działa legalnie, ma dobrą markę. Pytanie moje w związku z tym – co może firma windykacyjna, czy ma większe możliwości niż prawnik albo komornik?

  fgf

  22 maja 18 08:45

 11. Firma windykacyjna nie posiada w zasadzie większych uprawnień niż wierzyciel będący osobą fizyczną czy przedsiębiorcą. Może jedynym wyjątkiem są detektywi których zatrudniają niektóre firmy windykacyjne gdyż ci mają z racji zawodu większe możliwości w zakresie pozyskiwania informacji. Poza tym jednak, odzyskując dług z tytułu np. pożyczki prywatnej jak w Pana przypadku, windykatorzy mogą wykonać takie czynności które może wykonać Pana prywatny wierzyciel, nic poza tym. I tak też, mogą skierować do sądu pozew o zapłatę pożyczki, a dysponując tytułem wykonawczym, skierować do komornika wniosek egzekucyjny. Należy tu bowiem podkreślić że żadna firma windykacyjna nie ma uprawnień komornika. Windykator nie może Panu nic zabrać, nie może zając rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, itd. Jeżeli firma windykacyjna współpracuje z Krajowym rejestrem Długów, to może dopisać Pana do tej bazy jako dłużnika, albo umieścić Pana jako takiego na internetowej giełdzie wierzytelności. Jednak sam wierzyciel też może to zrobić. W rzeczywistości skuteczność dobrych firm windykacyjnych wynika z umiejętności negocjacji z dłużnikiem (ale nie wolno straszyć bezprawnie) a przede wszystkim z umiejętności poszukiwania (ukrytego) majątku dłużnika i wskazywania go komornikowi. Jak również z umiejętności zdobywania informacji pomocnych w przedstawieniu dłużnikowi zarzutu oszustwa jeśli dokonał wyłudzenia pożyczki, towaru, usługi… Bankowi windykatorzy odzyskujący kredyty i pożyczki również nie posiadają w tym zakresie większych możliwości.

  admin

  22 maja 18 09:36

Skomentuj