Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zabezpieczenie roszczenia – ustalenie majątku dłużnika

9 komentarzy

Pytanie: Od wczoraj dysponuje nieprawomocnym nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowym co do którego dłużnik z pewnością wniesie zarzuty. Mam zamiar jak najszybciej złożyć do komornika wniosek o zabezpieczenie roszczenia.

Przeczytaj też: Opłata za wykonanie zabezpieczenia przez komornika

Problem jednak w tym, że nie jestem w stanie wskazać komornikowi żadnego mienia dłużnika. Czy komornik może tak jak przy egzekucji dokonać poszukiwań majątku dłużnika w celu wykonania zabezpieczenia?

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia pieniężnego przez komornika

Odpowiedź: Tak. Tak jak w postępowaniu egzekucyjnym, w postępowaniu zabezpieczającym komornik może dokonać poszukiwań majątku dłużnika. Może też w postępowaniu zabezpieczających wezwać dłużnika do złożenia wykazu majątku. We wniosku o dokonania zabezpieczenia może Pan zawnioskować o poszukiwanie majątku i zobowiązanie dłużnika do złożenia wykazu majątku.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie roszczenia a odsetki

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zabezpieczenie roszczenia – ustalenie majątku dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Takie zabezpieczenie ma sens wtedy kiedy dłużnik się tego nie spodziewa. Najlepiej kiedy jest udzielone przez sąd wraz ze wszczęciem postępowania a nie dopiero na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym którego odpis przecież i dłużnik otrzymuje z sądu z urzędu.

    ukleja

    23 maj 23 o 16:33

  2. Bardzo trudno jest uzyskać udzielenie zabezpieczenia roszczenia w postępowaniu upominawczym czyli przed wydaniem nakazu zapłaty. Jak chodzi o nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym to wielu dłużników nie wie o tym, że umożliwia zabezpieczenie roszczenia. A tacy co wiedzą o tym i chcą udaremnić zabezpieczenie, to mogą co najwyżej wyprowadzić pieniądze z rachunku bankowego; nieruchomości a nawet ruchomości raczej nie zdążą się pozbyć.

    admin

    23 maj 23 o 16:41

  3. A to prawda że zabezpieczenie roszczenia w sprawie o zapłatę wynagrodzenia sąd przyznaje bez wniosku o to?

    Anonim

    24 maj 23 o 11:05

  4. Nieprawda. Zabezpieczenie roszczenia pracowniczego może nastąpić (tak jak w przypadku innego rodzaju roszczeń) na wniosek powoda i za zgodą sądu (której sąd nie musi udzielić).

    admin

    24 maj 23 o 16:24

  5. A ja mam pytanie, czy dłużnika można zmusić do płacenia? Dłużnik od czterech lat jak tylko komornik zajmuje mu wynagrodzenie rzuca prace i szuka kolejnej. Robi to kilka razy w roku, komornik natomiast na za każdym razem wymaga działania z mojej strony – sam nie podejmuje działania i nie sprawdza na bieżąco czy dłużnik pracuje. Na wykaz majątku nie odpowiedział. W sądzie był, ale nic nie złożył, sąd ukarał go grzywną, którą zapłaciła jego mama. Teraz dostałam od niego pismo z „informacja”, że jak jeszcze raz podam go do sądu o wykaz to go nie zapłaci i będzie czekać aż zamienią ją na areszt.

    Ola

    25 maj 23 o 07:23

  6. Nie można zmusić do płacenia.

    admin

    25 maj 23 o 09:28

  7. A można zmusić zatem komornika aby „pilnował” tego czy dłużnik ma prace? Po pierwszym zajęciu nie wykonuje on żadnych czynności.

    Ola

    25 maj 23 o 11:38

  8. Myślę że można żądać częstszego sprawdzania w ZUS czy dłużnik został zatrudniony, tylko za każdym razem komornik zażąda od Pani na ten cel zaliczki w kwocie 45,44 zł

    admin

    25 maj 23 o 13:08

  9. To akurat już wiem…

    Ola

    25 maj 23 o 17:09

Skomentuj