Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niemoc adwokata i moc windykatora

skomentuj

Taki mail: Zgodnie z rozmową telefoniczną w załączniku są fakturki – dokumenty. Dłużnik działa i ma się świetnie, od faktur odprowadzone zostały podatki do US z naszej strony. Przedawnienia nie ma – w Sądzie w Słupsku (Sąd zgodny z miejscem prowadzenia działalności gospodarczej przez Dłużnika) było wezwanie do ugody, które przedłużyło okres wierzytelności o dwa lata (dokumenty u adwokata – jeżeli będą je Państwo potrzebować to wyślę).  Do tej pory korzystamy  z usług Kancelarii Prawnej w Poznaniu ( zaprzyjaźnionej) – kilka spraw wygraliśmy z tym dłużnikiem, oczywiście na inne należności. Natomiast adwokat ma ograniczone możliwości prawne, które sprowadzają się do wezwań i reprezentacji przed Sądem. W trakcie naszej rozmowy zapomniałam Panu powiedzieć, że na zaległości (te faktury) został złożony wniosek do Sądu o zwolnienie z kosztów sądowych – pod koniec listopada czy początek grudnia 2011 roku. Postępowania sądowego jak mówiłam nie ma i decyzji Sądu o zwolnieniu również. Czy to coś dla Państwa zmienia? Powiem tylko, że zależy mi na skutecznej firmie windykacyjnej i możliwie szybkim odzyskaniu pieniędzy.

A jakież to ograniczenia prawne ma adwokat których nie ma windykator, firma windykacyjna? Przecież windykator nie ma szerszych uprawnień od adwokata a nawet przeciwnie, bo windykator nie może być pełnomocnikiem procesowym, nie może wnieść pozwy w czyimś imieniu i reprezentować go w postępowaniu sądowym. Co prawda, da się to ograniczenie pięknie obejść, wystarczy tylko spisać z klientem umowę przelewu powierniczego. Ja tak robię i przed sądem występuję wówczas jako wierzyciel.

Do rzeczy jednak. Nie chodzi więc o rzekome ograniczone możliwości prawne, tylko ewentualnie o ograniczenia etyczne i zwyczajowe. Kancelariom adwokackim nie wypada czynić wypadów (w kilku ludzi) do dłużnika w celach negocjacyjnych, czekać na dłużnika pod domem albo rozklejać na murach informacji o jego zadłużeniu. Windykatorom bardziej to uchodzi i nawet prestiżu dodaje, bo są to czynności pozytywnie wpływające na skuteczność windykacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

04/05/2012

kategoria: prawnicy

Skomentuj