Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„w którym banku dłużnik może mieć konto”

skomentuj

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „w którym banku dłużnik może mieć konto”. No, w każdym banku konto może mieć. Wniosek o otwarcie konta bankowego to nie wniosek o kredyt i bank nie sprawdza zdolności kredytowej, zadłużenia. A Ty pytasz jako dłużnik czy może jako wierzyciel który przymierza się do złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika sądowego? Nie ważne zresztą.

Przedsiębiorca będący dłużnikiem który wie o tym, że niedługo zajmie się nim komornik (bo jako pozwany już otrzymał z sądu odpis nakazu zapłaty) raczej nie będzie zmieniał konta na jakieś super atrakcyjne na świeczniku bo będzie bardziej narażony na zajęcie takiego konta niż gdyby sobie założył konto w jakimś cichym, niewielkim banku spółdzielczym. Bywa, że komornicy według własnego uznania wybierają sobie banki do których zapuszczają sondy – zajęcia rachunku. Nieraz po wszczęciu egzekucji i opłaceniu przeze mnie sporych zaliczek na koszty korespondencji (na wezwanie komornika) otrzymywałem odpisy zajęć rachunku skierowanych to takich banków jak: ING, Alior, Lukas, PKO, mBank i innych znanych i za każdym razem nic z tego nie było bo albo dłużnik nie miał tam rachunku albo miał ale pusty (bo już w innym banku ma).

A z kolei banków spółdzielczych od groma jest. Jeżeli więc zajęcie konta dłużnika którego numery komornikowi przekazałeś, jest bezskuteczne, to trzeba by uciec się do jakiejś prowokacji aby zdobyć numer aktualnie używanego przez dłużnika konta firmowego. Jak już pisałem na tym blogu, często pozytywny efekt daje zawarcie z dłużnikiem jakiejś choćby na niewielka kwotę transakcji przez firmę albo osobę którą możesz o taką przysługę poprosić; na fakturze ani chybi będzie numer aktualnego konta dłużnika, nawet jeżeli będzie to zakup gotówkowy. Ostatnio taka operacja miała u nas miejsce w odniesieniu do dłużnika z Lęborka – sukces częściowy.

Maj 3rd, 2012 at 9:22 pm

Skomentuj