Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Żona z rozszerzoną klauzulą

komentarze 3

Onegdaj wypełniałem umowę na windykację. Klient przesłał skany dokumentów, jest prawomocny wyrok przeciwko dłużnikowi, OK. Jest jednak i drugi dokument – postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności także przeciwko jego żonie, z ograniczeniem jej odpowiedzialności do majątku będącego wspólnością majątkową – ustawową.

Zacząłem się zastanawiać, czy wpisać ją w umowie – czy i przeciwko niej będę mógł prowadzić niekonwencjonalną windykację. Tak, niekonwencjonalną, bo komornik już próbował na wniosek klienta, i nic. No i po chwili doszedłem do wniosku, że nawet nie ma sensu abym ją ujął w umowie jako też dłużnika, bo nic jej nie mogę zrobić ponieważ ona nie jest „pełnoprawnym” dłużnikiem. Ona nie jest dłużnikiem jak chodzi o majątek prywatny swój czyli odrębny a więc na przykład jak chodzi o wynagrodzenie za pracę. Nie mogę jej wpisać na giełdę długów, nie mogę upubliczniać jej zadłużenia, nie ma prawnej możliwości sprzedania tego jej niby długu. Nawet wezwanie jej samej do zapłaty długu jest bezpodstawne. A gdybym złożył do komornika wniosek egzekucyjny tylko przeciwko niej załączając jako tytuł wykonawczy to postanowienie sądu o nadaniu klauzuli przeciwko niej, to komornik mi to odeśle. Jej odpowiedzialność ogranicza się bowiem tylko do majątku wspólnego i jak chodzi o egzekucję z tegoż to musiałbym też załączyć wyrok przeciwko dłużnikowi. Taka żona więc z rozszerzoną klauzulą to taka ni suka ni wydra.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

28/04/2012

kategoria dłużnicy

Komentarze do 'Żona z rozszerzoną klauzulą'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Żona z rozszerzoną klauzulą'.

 1. Ona nie tylko nie jest pelnoprawnym dluznikiem, ale i w ogole nie jest dluznikiem. Klauzula uprawnia jedynie do egzekucji wobec meza rowniez z jego majatku, ktory ma we wspolnosci z zona.

  Lech

  28 Kwi 12 09:19

 2. Czy samochód który kupi mój mąż na siebie będzie jego majątkiem odrębnym czy naszym wspólnym małżeńskim?

  Kata

  1 maja 12 12:36

 3. Jeżeli nie macie rozdzielności majątkowej, to samochód kupiony przez męża (nawet tylko za jego pieniądze w wypłat) jest majątkiem wspólnym. Tak jak i te jego wypłaty też są wasze wspólne. 😉

  admin

  1 maja 12 12:49

Skomentuj