Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„zakup własnego długu”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „zakup własnego długu”. Nie jest możliwe kupno własnego długu. Nie wiem, gdzie to jest napisane, ale nie można i już. Trochę to dla mnie dziwne, ale z drugiej strony, przecież dłużnik może powiedzieć wierzycielowi na przykład tak: „Widzę że wystawił Pan mój dług w internecie na giełdzie długów a kolega który zadzwonił do Pana powiedział, że może Pan sprzedać ten mój dług za 50% kwoty podstawowej. No to proponuję Panu żebyśmy spisali ugodę w której napisane będzie, że ja wpłacam Panu te 50% i jesteśmy rozliczeni. Zapewne zdaje Pan sobie sprawę z tego, że nieprędko (o ile w ogóle kiedyś) znajdzie się ktoś, kto zechce kupić za 50% ten mój dług stwierdzony wyrokiem i postanowieniem komornika o umorzeniu bezskutecznej egzekucji. Proponuję nie zmuszać mnie abym musiał szukać kogoś, żeby go podstawić jako nabywcę tego długu, szkoda mojego i Pana czasu.”

No. Tak można załatwić sprawę. A niektórzy dłużnicy, zamiast powiedzieć tak wierzycielowi, to podstawiają zaufaną osobę która na siebie kupuje dług i dłużnik później rozlicza się z nim. No cóż, może czasem wierzyciele są tak wściekli na swoich dłużników, że nie gadaliby z nimi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 17 Ocena średnia: 3.8]

25/04/2012

Komentarze do '„zakup własnego długu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„zakup własnego długu”'.

 1. Kupno własnego „długu” nie jest takie niemożliwe, na przykład można kupić wystawiony przez siebie weksel (nie tylko w sensie spłaty, ale i w sensie nabycia na siebie na drodze indosu dokonanego przez aktualnego posiadacza).

  Lech | blog o wekslach

  25 Kwi 12 17:24

 2. Czy 50% to standardowa cena za dług?

  Tadek

  1 maja 12 15:28

 3. Jak do nas dzwonią w sprawie długów umieszczonych na naszej giełdzie to oferują najczęściej 10%-30% wartości. Pewnie można by się potargować ale nie bardzo. Zależy jeszcze o jaki dług chodzi. Jak jest po bezskutecznym postępowaniu egzekucyjnym to kupiec często wie, że wierzyciel sprzedałby taki dług nawet za 30%.

  admin

  1 maja 12 15:47

Skomentuj