Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy doręczenie wezwania listem zwykłym jest skuteczne”

komentarzy 7

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy doręczenie wezwania listem zwykłym jest skuteczne”. No a jak udowodnisz później w pozwie, że takie wezwanie do zapłaty zostało mu doręczone? Przecież nie będziesz miał potwierdzenia doręczenia ani nadania. Wezwanie do zapłaty jest niezbędne w sprawie gospodarczej czyli pomiędzy przedsiębiorcami. Wtedy musisz dołączyć do pozwu odpis wezwania wysłanego dłużnikowi oraz przynajmniej potwierdzenie nadania, bo na to czy on podejmie wezwanie, nie masz wpływu.

No można wysłać dłużnikowi równolegle dwa wezwania, jedno pocztą poleconą a drugie zwykłą i w tym drugim możesz uświadomić mu ewentualnie, że niepodjęcie wezwania wysłanego pocztą poleconą, nic mu nie da, bo pismo dwukrotnie awizowane i odesłane do nadawcy traktowane jest jako doręczone. I po to, żeby w ogóle wiedział, że Ty od niego zapłaty chcesz.

Kiedy ja mam coś „ciekawego” i niestandardowego do zakomunikowania dłużnikowi to wysyłam pocztą zwykłą a na dodatek bez pieczątki mojej firmowej. Po to, aby zaciekawiony (nie wiedząc od kogo list) otworzył kopertę i przeczytał.

Niedawno jeden przeczytał takie pismo i później jego pani mecenas tak do mnie napisała mailem:

W dniu dzisiejszym otrzymałam od … Pana pismo z dnia 12.04.2012 noszące znamiona przesłanek z art. 191KK i 193 KK. W przypadku dalszych Pana zachowań tego typu złożę doniesienie do prokuratury  w trybie art. z art. 191KK i 193 KK. Czekam na akceptację wysłanego porozumienia.

A ja do niej w odpowiedzi:

Pani chyba żartuje z tymi przesłankami… Pismo zostało wysłane do dłużnika zapewne zanim otrzymałem maila od Pani, więc sprawa jest nieaktualna – dłużnik nie kwestionuje długu a jego stanowisko znam. Zamiast dokonywania wpłat, mamy tylko propozycje ugody a dług od dawna jest wymagalny. Ja w przyszłym tygodniu wniosę do sądu pozew o zapłatę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 22 Ocena średnia: 4.4]

24/04/2012

Komentarze do '„czy doręczenie wezwania listem zwykłym jest skuteczne”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy doręczenie wezwania listem zwykłym jest skuteczne”'.

 1. A co W tym liście było, że Pani Mecenas takich wypieków dostała?

  tworzenie stron www

  24 Kwi 12 20:18

 2. Tylko tyle, że windykatorzy przyjadą do niego porozmawiać o spłacie zadłużenia.

  admin

  24 Kwi 12 20:28

 3. Kiedyś wziełem pożyczke w srajdencie ale tylko dlatego że panienka od dawania była rzecz nazywając po imieniu chętna na fikołki, a fikołki zalerzały od podpisu. Więc wziełem spłacałem i korzystałem nagle panienka znikła i przysła jakas babka, płaciłem ale znowu ktoś inny, potem wcale nie przychodzili i nagle dwóch panów, że kase bo zabiorą telewizor itp, no lekko się zdenerwowałem, panowie na dłudo zapamiętają wizyte w moich skromnych progach, aja użeranie się po sądach. Pamiętam że po tym incydencie wszyscy w bloku nagle mnie znali i nisko sie kłaniali.

  Łysy

  25 Kwi 12 09:52

 4. Wielokrotnie przytaczane jest stwierdzenie, że „…pismo dwukrotnie awizowane i odesłane do nadawcy traktowane jest jako doręczone…” – jaka jest jego konkretna podstawa prawna???

  Ignorant

  2 Mar 13 13:16

 5. Poczytaj art. 139 Kodeksu postępowania cywilnego, moim zdaniem z zapisów to wynika (par. 1 i 3).

  admin

  2 Mar 13 13:57

 6. Zgoda, ale moim skromnym zdaniem, dotyczy to wyłącznie sfery regulowanej przez KPC określonej w art.1 wspomnianego Kodeksu, czyli nie stosuje się do pism „prywatnych” między Wierzycielem (lub Windykatorem) i Dłużnikiem, a raczej do pism wysyłanych w trakcie postępowania przez np.Sądy. Nie znalazłem tam także odniesienia do dwukrotnego awizowania….

  Ignorant

  4 Mar 13 00:00

 7. Jest tam napisane, że awizowanie należy powtórzyć. To się rozciąga i na „prywatne” pisma.

  admin

  4 Mar 13 06:56

Skomentuj