Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może zająć wierzytelność jeszcze niewymagalną”

skomentuj

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy komornik może zająć wierzytelność jeszcze niewymagalną”. Oczywiście, że może. Takie zajęcie wierzytelności niewymagalnej myślę że ma miejsce bardzo często. Z tym, że dłużnik zajętej wierzytelności (czyli tzw. trzeciodłużnik) może z zapłatą wstrzymać się do czasu aż minie termin płatności np. faktury która ma zapłacić. Na marginesie można dodać, że jak minie termin płatności a on mimo tego nie przeleje komornikowi na konto należności z tytułu zajętej wierzytelności, to komornik nic mu nie może zrobić.

I tak często niestety jest, że trzeciodłużnicy lekceważą sobie komornicze zajęcia wierzytelności, jak na przykład niedawno doświadczyłem, o czym jeszcze może osobny post sklecę. Jedyne co musi trzeciodłużnik zrobić, to odpowiedzieć komornikowi na pismo będące zapytaniem – zajęciem wierzytelności, czyli czy faktycznie jest trzeciodłużnikiem (czy uznaje swój dług) i czy zamierza zapłacić. Jeżeli bowiem nie odpowie komornikowi, to ten ukarze go za brak odpowiedzi grzywną. No ale może odpisać na przykład że kwestionuje wierzytelność albo nie kwestionuje ale na razie nie zapłaci bo nie ma z czego.

Do mnie często przychodzą komornicze zajęcia wierzytelności a ja często na nie nie odpisuję, bo nie mam czasu. Wtedy przychodzi kolejne pismo w tej sprawie z zapytaniem, dlaczego nie odpowiedziałem. A ja wtedy odpisuje, że odpowiedziałem ale pocztą zwykłą i że biorę tu przykład z niektórych komorników którzy do mnie jako do wierzyciela egzekwującego też czasem wysyłają pisma pocztą zwykłą a nie poleconą.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.2]

20/04/2012

Skomentuj