Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może zająć wierzytelność jeszcze niewymagalną”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy komornik może zająć wierzytelność jeszcze niewymagalną”. Oczywiście, że może. Takie zajęcie wierzytelności niewymagalnej myślę że ma miejsce bardzo często. Z tym, że dłużnik zajętej wierzytelności (czyli tzw. trzeciodłużnik) może z zapłatą wstrzymać się do czasu aż minie termin płatności np. faktury która ma zapłacić. Na marginesie można dodać, że jak minie termin płatności a on mimo tego nie przeleje komornikowi na konto należności z tytułu zajętej wierzytelności, to komornik nic mu nie może zrobić.

I tak często niestety jest, że trzeciodłużnicy lekceważą sobie komornicze zajęcia wierzytelności, jak na przykład niedawno doświadczyłem, o czym jeszcze może osobny post sklecę. Jedyne co musi trzeciodłużnik zrobić, to odpowiedzieć komornikowi na pismo będące zapytaniem – zajęciem wierzytelności, czyli czy faktycznie jest trzeciodłużnikiem (czy uznaje swój dług) i czy zamierza zapłacić. Jeżeli bowiem nie odpowie komornikowi, to ten ukarze go za brak odpowiedzi grzywną. No ale może odpisać na przykład że kwestionuje wierzytelność albo nie kwestionuje ale na razie nie zapłaci bo nie ma z czego.

Do mnie często przychodzą komornicze zajęcia wierzytelności a ja często na nie nie odpisuję, bo nie mam czasu. Wtedy przychodzi kolejne pismo w tej sprawie z zapytaniem, dlaczego nie odpowiedziałem. A ja wtedy odpisuje, że odpowiedziałem ale pocztą zwykłą i że biorę tu przykład z niektórych komorników którzy do mnie jako do wierzyciela egzekwującego też czasem wysyłają pisma pocztą zwykłą a nie poleconą.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.3]

20/04/2012

Komentarze do '„czy komornik może zająć wierzytelność jeszcze niewymagalną”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy komornik może zająć wierzytelność jeszcze niewymagalną”'.

 1. można prosić o podstawę prawną twierdzenia, że płatność może być dokonana po terminie wymagalności?

  zainteresowany

  28 Lis 17 12:44

 2. Inaczej: nie istnieje przepis – podstawa prawna zgodnie z którą wierzytelność zajęta przez komornika stawałaby się natychmiast wymagalną.

  admin

  28 Lis 17 13:40

 3. Jak Pan nie uiści Komornikowi wymagalnej wierzytelności, to ponosi pan odpowiedzialność cywilnoprawną względem wierzyciela(czytaj, Wierzyciel może Pana pozwać o zapłatę do wysokości wierzytelności dłużnika)

  Anonim

  8 Gru 17 13:03

Skomentuj