Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy dłużnik zapłaci za koszty wezwania do zapłaty”

komentarzy 6

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy dłużnik zapłaci za koszty wezwania do zapłaty”. Z tego co mi wiadomo, to firmy pożyczkowe, przede wszystkim te, co to sprzedają chwilówki mają z wezwań do zapłaty nawet większy zysk niż z tych pożyczek. W umowie pożyczki zastrzegają sobie, że pożyczkobiorca zapłaci koszty ewentualnych wezwań do zapłaty i podają kwoty – za pierwsze wezwanie np. 40 zł. a za drugie 80 zł., nieźle. Myślę że nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w umowie pożyczki zobowiązać dłużnika do zapłaty kosztów jeszcze iluś tam wezwań do zapłaty.

A co, jeżeli strony nie zastrzegły w umowie nic o kosztach wezwań do zapłaty? Osobiście nigdy nie domagałem się w pozwie zasądzenia kosztów wysyłki wezwania do zapłaty czyli nadania listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Moi prawnicy też nie. Myślę sobie jednak, że w postępowaniu cywilnym to może nie, ale w postępowaniu gospodarczym o zapłatę, czyli w sprawie pomiędzy przedsiębiorcami, gdzie przedsądowe wezwanie do zapłaty jest konieczne, to można by skutecznie domagać się zasądzenia kosztów tegoż. Bez wezwania bowiem do dobrowolnego spełnienia roszczenia, skuteczne wniesienie pozwu o zapłatę jest niemożliwe w postępowaniu gospodarczym.

Kwiecień 19th, 2012 at 8:30 pm

Komentarze do '„czy dłużnik zapłaci za koszty wezwania do zapłaty”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy dłużnik zapłaci za koszty wezwania do zapłaty”'.

 1. Był okres, że w postępowaniu gospodarczym kosztów znaczka na wezwanie się domagałem i czasem taki koszt dostawałem, a czasem nie (bez żadnego uzasadnienia w przypadku odmowy), pewnie zależało to od tego, jak dokładnie ktoś czytał pozew 😉

  Lech | blog o wekslach

  20 Kwi 12 at 09:24

 2. Tak, z uważnym czytaniem pozwów przez sędziów / referendarzy bywa różnie. U mnie nieraz nie doczytali w pozwie, że po uprawomocnieniu się nakazu wnoszę o doręczenie mi go z klauzulą wykonalności.

  admin

  20 Kwi 12 at 09:39

 3. To akurat inna sytuacja, cóż z tego, że sędzia przeczyta, że chcesz tytuł, skoro po uprawomocnieniu się nikt nie będzie specjalnie wracał do tej sprawy, aby Ci zrobić dobrze. I co, jeszcze specjalnie Cię wzywać o 6zł? 🙂 Będziesz chciał klauzulę, to sobie zawnioskuj we właściwym czasie. Dłużnik Ci spłaci dobrowolnie, a sąd się nadaremno narobi tylko 🙂

  Lech | blog o wekslach

  20 Kwi 12 at 10:28

 4. U nas w sądzie doręczają klauzule na podstawie takiego wniosku w pozwie i nie żądają żadnej opłaty za to. A juz nie pamiętam kiedy dłużnik zapłacił mi po otrzymaniu z sądu nakazu zapłaty.

  admin

  20 Kwi 12 at 11:14

 5. Są sądy, które doręczają klauzule każdemu, po prostu „taśmowo” wysyłają tytuły po uprawomocnieniu się. Pewnie mają z tym mniej roboty, niżby mieliby to robić na indywidualne wnioski.

  Lech | blog o wekslach

  20 Kwi 12 at 11:30

 6. Zgadza się, i tak kiedyś u nas w sądzie było, ale się zmieniło. Dokładniej, najpierw nie było, później było a teraz znowu nie.

  admin

  20 Kwi 12 at 11:32

Skomentuj