Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy dłużnik zapłaci za koszty wezwania do zapłaty”

komentarzy 6

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy dłużnik zapłaci za koszty wezwania do zapłaty”. Z tego co mi wiadomo, to firmy pożyczkowe, przede wszystkim te, co to sprzedają chwilówki mają z wezwań do zapłaty nawet większy zysk niż z tych pożyczek. W umowie pożyczki zastrzegają sobie, że pożyczkobiorca zapłaci koszty ewentualnych wezwań do zapłaty i podają kwoty – za pierwsze wezwanie np. 40 zł. a za drugie 80 zł., nieźle. Myślę że nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w umowie pożyczki zobowiązać dłużnika do zapłaty kosztów jeszcze iluś tam wezwań do zapłaty.

A co, jeżeli strony nie zastrzegły w umowie nic o kosztach wezwań do zapłaty? Osobiście nigdy nie domagałem się w pozwie zasądzenia kosztów wysyłki wezwania do zapłaty czyli nadania listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Moi prawnicy też nie. Myślę sobie jednak, że w postępowaniu cywilnym to może nie, ale w postępowaniu gospodarczym o zapłatę, czyli w sprawie pomiędzy przedsiębiorcami, gdzie przedsądowe wezwanie do zapłaty jest konieczne, to można by skutecznie domagać się zasądzenia kosztów tegoż. Bez wezwania bowiem do dobrowolnego spełnienia roszczenia, skuteczne wniesienie pozwu o zapłatę jest niemożliwe w postępowaniu gospodarczym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

19/04/2012

Komentarze do '„czy dłużnik zapłaci za koszty wezwania do zapłaty”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy dłużnik zapłaci za koszty wezwania do zapłaty”'.

 1. Był okres, że w postępowaniu gospodarczym kosztów znaczka na wezwanie się domagałem i czasem taki koszt dostawałem, a czasem nie (bez żadnego uzasadnienia w przypadku odmowy), pewnie zależało to od tego, jak dokładnie ktoś czytał pozew 😉

  Lech | blog o wekslach

  20 Kwi 12 09:24

 2. Tak, z uważnym czytaniem pozwów przez sędziów / referendarzy bywa różnie. U mnie nieraz nie doczytali w pozwie, że po uprawomocnieniu się nakazu wnoszę o doręczenie mi go z klauzulą wykonalności.

  admin

  20 Kwi 12 09:39

 3. To akurat inna sytuacja, cóż z tego, że sędzia przeczyta, że chcesz tytuł, skoro po uprawomocnieniu się nikt nie będzie specjalnie wracał do tej sprawy, aby Ci zrobić dobrze. I co, jeszcze specjalnie Cię wzywać o 6zł? 🙂 Będziesz chciał klauzulę, to sobie zawnioskuj we właściwym czasie. Dłużnik Ci spłaci dobrowolnie, a sąd się nadaremno narobi tylko 🙂

  Lech | blog o wekslach

  20 Kwi 12 10:28

 4. U nas w sądzie doręczają klauzule na podstawie takiego wniosku w pozwie i nie żądają żadnej opłaty za to. A juz nie pamiętam kiedy dłużnik zapłacił mi po otrzymaniu z sądu nakazu zapłaty.

  admin

  20 Kwi 12 11:14

 5. Są sądy, które doręczają klauzule każdemu, po prostu „taśmowo” wysyłają tytuły po uprawomocnieniu się. Pewnie mają z tym mniej roboty, niżby mieliby to robić na indywidualne wnioski.

  Lech | blog o wekslach

  20 Kwi 12 11:30

 6. Zgadza się, i tak kiedyś u nas w sądzie było, ale się zmieniło. Dokładniej, najpierw nie było, później było a teraz znowu nie.

  admin

  20 Kwi 12 11:32

Skomentuj