Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak uzasadnić do sądu że nie jest się dłużnikiem”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak uzasadnić do sądu że nie jest się dłużnikiem”. Przede wszystkim, to wierzyciel a więc powód w postępowaniu sądowym o zapłatę, jeżeli twierdzi że ma wierzytelność przysługującą mu od dłużnika czyli pozwanego, to musi to swoje roszczenie udowodnić.

Jeżeli wierzyciel ma tylko na przykład „gołą” czyli bez podpisu dłużnika fakturę i jest to jedyny dokument który załącza do pozwu, to dłużnik – pozwany może w sprzeciwie napisać, że jest to faktura wystawiona bezpodstawnie, że nic nie zamawiał u powoda i nic nie kupił u niego. I wierzyciel – powód musi udowodnić, że jest przeciwnie, z czym będzie miał zapewne problem i to pewnie nie do pokonania.

Co innego jednak, jeżeli wierzyciel dołączy do pozwu fakturę podpisaną przez dłużnika albo na przykład umowę najmu z dłużnikiem jako najemcą. W takich przypadkach to dłużnik – pozwany będzie musiał udowodnić – że dług spłacił, bo co do tego że wierzytelność powstała, nie ma wątpliwości.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/04/2012

Komentarze do '„jak uzasadnić do sądu że nie jest się dłużnikiem”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak uzasadnić do sądu że nie jest się dłużnikiem”'.

  1. Uprzejmie proszę o info – ile się przeciętnie czeka na odpowiedź na pozew o zapłatę? Chce wyjechać na jakiś czas za granicę na urlop a pozwałem kogoś o zapłatę.

    mach

    2 maja 12 11:06

  2. Nie ma reguły. Jak wniesiesz pozew na podstawie którego sąd może wydać nakaz zapłaty, to najpierw będzie nakaz i zostanie doręczony pozwanemu a ten ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu a kiedy sąd Tobie doręczy ten jego sprzeciw – nie wiadomo. Jak wyjeżdżasz na urlop na miesiąc i tuż przed wyjazdem złożysz pozew to bez obaw, na pewno zdążysz wrócić zanim sąd doręczy Ci ewentualny sprzeciw dłużnika. Jest też prawdopodobne, że jak wrócisz to jeszcze nie będzie wydany nakaz zapłaty.

    admin

    2 maja 12 11:25

Skomentuj