Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy bez faktury można iść do sądu”

1 komentarz

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy bez faktury można iść do sądu”. No można, tylko że na jakiś dokument trzeba by się raczej w pozwie powołać i załączyć go. Z tego, co mi wiadomo, to sądu nie interesuje to, że Ty nie wystawiłeś faktury i w związku z tym nie zapłaciłeś podatku od dochodu i podatku VAT. Ja kiedyś uzyskałem tytuł wykonawczy w ramach cesji tylko na podstawie protokołu odbioru robót w którym wpisano kwotę netto. Klient – zbywca faktury nie wystawił bo nie chciał płacić podatku od przychodu co do którego były obawy czy faktycznie odnotuje ten przychód na koncie bankowym, bo dłużnik miał sporo innych długów. No i przyjąłem zlecenie na podstawie tylko protokołu odbioru a przed sądem dochodziłem zapłaty kwoty netto oczywiście.

Kiedyś policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą prosili mnie, żebym informował ich o przypadkach zlecania mi odzyskania długu „bez faktury”. No tak, chcieli abym został informatorem a oni mi też pomogą jak będzie trzeba i można (nie wiem, w czym). Nie zostałem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.4]

15/04/2012

kategoria faktura

1 komentarz do '„czy bez faktury można iść do sądu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy bez faktury można iść do sądu”'.

  1. Obowiązek podatkowy (i obowiązek wystawienia faktury) powstaje po wykonaniu usługi. Niewystawianie faktury i niezapłacenie podatku to mina wybuchająca podczas najbliższej kontroli…

    Lech | blog o wekslach

    15 Kwi 12 19:03

Skomentuj