Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„kiedy ponosimy koszty zastępstwa procesowego”

skomentuj

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „kiedy ponosimy koszty zastępstwa procesowego”. Dwie możliwości. Pierwsza, gdy zlecasz radcy prawnemu albo adwokatowi reprezentowanie Cię w sądzie na przykład w postępowaniu o zapłatę. Możesz sobie wynająć prawnika jako powód (wnosząc pozew o zapłatę albo później, w trakcie postępowania) albo jako pozwany. Druga możliwość, to gdy sprawę przegrasz a strona przeciwna reprezentował profesjonalny pełnomocnik czyli właśnie radca prawny albo adwokat.

Czasem sobie myśli ktoś kto uważa się za wierzyciela ale ma niezbyt mocno udokumentowaną wierzytelność albo po prostu sporną – „A, sam wniosę pozew, najwyżej przegram, to tylko stracę pieniądze na opłatę od pozwu”. No właśnie niekoniecznie tylko tyle, bo pozwany może sobie wziąć prawnika i gdy powództwo zostanie oddalone, to powód będzie miał jeszcze do zapłaty koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej.

Przykład. Wnosisz powództwo na podstawie jedynie niepodpisanej faktury, kwota 10.250,00 zł. bo załóżmy, że nie przez e-sąd tylko do sądu gospodarczego. Opłata od pozwu to 5% wartości przedmiotu sporu, czyli 513 zł. (zaokrąglamy zawsze w górę w przypadku opłaty od pozwu). Bezmyślnie jesteś przekonany o tym, że sprawę wygrasz, bo „faktur nie trzeba podpisywać”. 🙂 No ku…wa tak myśli połowa klientów co się do mnie zgłaszają tylko z niepodpisaną fakturą. Sąd OK, wydał nakaz zapłaty, ale pozwany wniósł sprzeciw a dokładniej jego prawnik… W sprzeciwie zarzucił, że pozwany nie dokonał u Ciebie żadnego zakupu, faktury nie ujął w kosztach i że to zakrawa na oszustwo z Twojej strony, na próbę wyłudzenia pieniędzy. Krew Cię zalała i zarzekasz się w odpowiedzi na sprzeciw, że do transakcji doszło. Na rozprawie pozwany z szatańskim uśmiechem wita Cię a ze stoickim spokojem zeznaje, że nie zakupił od Ciebie tego towaru. Nie wytrzymujesz i zaczynasz ciskać się i bluzgać, wobec czego jeszcze zostajesz ukarany przez sąd grzywną, no np. 500 zł. 🙂 Powództwo zostaje oddalone bo nie byłeś w stanie wykazać, że wierzytelność masz. Masz więc do zapłaty koszty prawnika strony przeciwnej; przy tej wartości przedmiotu sporu – 2.400,00 zł. Aha, no i ta nieszczęsna grzywna.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

07/04/2012

kategoria prawnicy

Skomentuj