Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„umowa pożyczki właściwość sądu”

komentarzy 5

Ktoś w Sosnowcu wpisał w wyszukiwarce – „umowa pożyczki właściwość sądu”. Jeżeli w umowie pożyczki strony wpisały sądu właściwego dla pożyczkobiorcy, to pożyczkodawca może skutecznie wnieść pozew do sądu właściwego miejscowo dla jego – pożyczkodawcy miejsca zamieszkania. Może też jednak wnieść pozew do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pożyczkobiorcy.

Ja, kupiwszy wierzytelność, jako nowy wierzyciel nieraz wnosiłem pozew do sądu właściwego miejscowo dla mnie nawet wtedy, gdy strony umowy pożyczki zastrzegły w niej iż sądem właściwym jest sąd właściwy miejscowo dla pożyczkobiorcy. I sąd za każdym razem wydał nakaz zapłaty i dopiero gdy pozwany pożyczkobiorca wniósł sprzeciw podnosząc w nim między innymi zarzut niewłaściwości sądu, to wtedy sąd przekazywał sprawę do sądu właściwego dla pozwanego.

A jak wniesiesz pozew do e-sądu który ma siedzibę w Lublinie, to masz jeszcze inną sytuację, ale jeżeli pozwany wniesie sprzeciw od nakazu zapłaty to e-sąd przekaże sprawę do sądu właściwego miejscowo. Powód, wnosząc pozew do e-sądu, musi wpisać, który sąd ma rozpatrzyć sprawę w przypadku wniesienia sprzeciwu (bądź przekazania sprawy do postępowania zwykłego). Puściłem sobie jeden pilotażowy pozew do e-sądu, bo to wstyd, żebym ja nie doświadczył tego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

04/04/2012

Komentarze do '„umowa pożyczki właściwość sądu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„umowa pożyczki właściwość sądu”'.

 1. Po sprzeciwie sprawa jest zawsze kierowana do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, co byś tam w formularzach przy składaniu pozwu nie wybierał (art. 505[36] kpc)

  Lech

  4 Kwi 12 22:08

 2. @Admin – jak Twoje doświadczenia z e-sądem? Bo różnie się o tym pisze, a nie wiadomo jak jest naprawdę…

  Rex

  6 Kwi 12 22:04

 3. Prawie że nie mam doświadczeń, tylko sobie złożyłem jeden pozew i czekam. Taki test, choć oczywiście sprawa prawdziwa. Pozew wnosi się szybko i sprawnie.

  admin

  7 Kwi 12 07:57

 4. Nic specjalnego. Dużo czekania na nakaz, dużo czekania na klauzulę, , często nie dostanie się w ogóle nakazu bez racjonalnego powodu; zaleta tylko taka, że nie trzeba drukować i wychodzić z domu.

  Lech

  7 Kwi 12 22:13

 5. Jak się nie dostanie nakazu bez powodu w epu to można skargę na referendarza i się dostanie 😉 Sprawdzone, niemal zawsze działa.

  jadlos

  15 Kwi 12 12:31

Skomentuj