Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„kiedy można wypowiedzieć umowę pożyczki”

skomentuj

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „kiedy można wypowiedzieć umowę pożyczki”. Umowę pożyczki prywatnej? Jeżeli strony umowy nie zastrzegły w niej, w jakich przypadkach pożyczkodawca może tę umowę wypowiedzieć, to w ogóle nie może wypowiedzieć. Czasem jeszcze można znaleźć w umowach prywatnych pożyczek takie bzdety jak coś w tym stylu: „Pożyczkodawca może wypowiedzieć umowę pożyczki w sytuacji gdy sytuacja finansowa pożyczkobiorcy uległa pogorszeniu i zachodzą uzasadnione obawy, że pożyczkobiorca nie zwróci pożyczki.”

Co to ku…wa jest?! Pożyczkobiorca zaczął chodzić do baru na piwo. Jego sytuacja finansowa uległa w związku z tym pogorszeniu, bo wydaje pieniądze na tę używkę a dodatkowo zachodzą uzasadnione podejrzenia, że popadnie w alkoholizm i z pracy go wywalą. Wypowiadam mu więc czym prędzej umowę prywatnej pożyczki i niech szybko oddaje ją w całości. No co?

Jeżeli pożyczka ma być spłacana w ratach, to niechże pożyczkodawca zastrzeże w umowie, że w przypadku opóźnienia w spłacie na przykład dwóch rat, może on umowę pożyczki wypowiedzieć. Albo na przykład (już niezależnie od tego czy ma być spłacana w ratach czy w całości po upływie terminu zwrotu), niech zastrzeże, że w przypadku gdy pożyczkobiorca straci pracę, umowa pożyczki może zostać wypowiedziana. I że pożyczkodawca ma prawo raz w miesiącu zażądać od pożyczkobiorcy zaświadczenia o zatrudnieniu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

20/03/2012

kategoria: umowy

Skomentuj