Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak odpowiedzieć na przedawnione długi”

1 komentarz

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak odpowiedzieć na przedawnione długi”. Masz na myśli wezwanie do zapłaty, co na nie odpowiedzieć, gdy dotyczy przedawnionego długu? Ja bym odpowiedział, że wiem o tym, że dług jest przedawniony. Wiesz, żeby nie kierowali sprawy do sądu łudząc się tym, że Ty nie wiesz, bo a nuż zapomnisz wnieść w terminie sprzeciw (podnosząc w nim zarzut przedawnienia) i mieliby prawomocny nakaz zapłaty – nowiutką wierzytelność.

Jeżeli chodzi o dług prywatny, jak z tytułu pożyczki prywatnej, to możliwości egzekwowania takiego przedawnionego roszczenia są bardzo ograniczone. Także (przede wszystkim) dlatego, że prywatnego długu nie można upubliczniać jeżeli nie jest zasądzony. Co innego przedawniony dług gospodarczy jak niezapłacona faktura, albo dług konsumenta np. w telekomunikacji. Takie przedawnione długi można dopisywać do rejestru długów nawet niezasądzone i przez to mocno szkodzić dłużnikowi.Przy okazji zauważ, że przedawnionego roszczenia z tytułu prywatnej pożyczki w postępowaniu karnym też nie ruszysz. Przestępstwo wyłudzenia przedawnia się bowiem po dziesięciu latach tak samo jak roszczenie cywilne z tytułu pożyczki prywatnej. Czyli, jeżeli masz przedawnioną wierzytelność z tytułu pożyczki prywatnej to nawet jeżeli wygląda na to, że pożyczkobiorca wyłudził ją od Ciebie, to nic mu już za to nie zrobią, bo minęło wszak dziesięć lat od popełnienia czynu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

18/03/2012

kategoria: przedawnienie

1 komentarz do '„jak odpowiedzieć na przedawnione długi”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak odpowiedzieć na przedawnione długi”'.

  1. „Ja bym odpowiedział, że wiem o tym, że dług jest przedawniony.” – Osobiście znam przypadki gdy firmy ignorują pisma, emaile i rozmowy telefoniczne z informacją że wiemy iż dług jest przedawniony i dalej próbują egzekwować spłatę. Z doświadczenia na innych wiem (nie byłem sam nigdy dłużnikiem), że takie pisma nie często przynoszą spokój dłużnikowi. Czy jest sens więc pustego dialogu? Nasza decyzja. Wg mnie napisać bo nie zaszkodzi raczej ale rzadko też i pomoże…

    Porady Prawne

    19 Mar 12 02:39

Skomentuj