Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„wierzyciel musi wskazać co ma zabrać komornik”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „wierzyciel musi wskazać co ma zabrać komornik”. No tak to prawnie przedstawia się, że to wierzyciel powinien wskazać komornikowi, co ma zająć u dłużnika i ewentualnie zlicytować. W praktyce to nie jest aż tak, że jak wierzyciel nic nie wie o majątku dłużnika, to komornik odeśle go z kwitkiem, palcem nie kiwnąwszy. Wezwie bowiem w takiej sytuacji wierzyciela do uiszczenia zaliczek na zapytania do urzędów o miejsce pracy, wierzytelności, pojazdy i nieruchomości dłużnika tudzież dodatkowo o zaliczkę na czynności terenowe miejscu zamieszkania dłużnika (w siedzibie jego firmy) w celu zajęcia ruchomości.

Co do niektórych składników majątku dłużnika (w tym jego wierzytelności), komornik może ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że dłużnik je posiada bądź nie posiada. Tak jest jak chodzi o legalne zatrudnienie, tak jest jak chodzi o pojazdy – czy dłużnik posiada samochód czy nie, tak jest jak chodzi o wierzytelność z tytułu nadpłaty podatku. Jednak na przykład jak chodzi o konto bankowe, czy dłużnik je ma i w którym banku, to komornik tego nie stwierdzi na sto procent, chyba że powysyła zapytania do wszystkich banków włącznie ze spółdzielczymi, czyli gdy ponad sześćset zapytań wyśle. Jeszcze nie słyszałem, aby coś takiego miało miejsce. Tego, czy dłużnik ma jakieś inne, pozaurzędowe i pozabankowe wierzytelności, komornik też nie zweryfikuje w stu procentach.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.4]

13/03/2012

kategoria: komornik

Komentarze do '„wierzyciel musi wskazać co ma zabrać komornik”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„wierzyciel musi wskazać co ma zabrać komornik”'.

  1. Który komornik jest właściwy do zajęcia nieruchomości, czy może to być ten wybrany przeze mnie w byle którym mieście?

    KJ

    2 maja 12 13:14

  2. Właściwym do zajęcia i prowadzenia egzekucji z nieruchomości jest tylko ten komornik który ma siedzibę we właściwości miejscowej sądu rejonowego we właściwości którego też położona jest nieruchomość będąca przedmiotem egzekucji.

    admin

    2 maja 12 14:00

Skomentuj