Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„ile czasu jest od windykatora do komornika”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „ile czasu jest od windykatora do komornika”. To zależy od firmy windykacyjnej. Są takie, co praktycznie nic nie robią w postępowaniu przedsądowym, nawet nie mają dostępu do KRD, tylko od razu wysyłają przedsądowe wezwanie do zapłaty i już chcą wnosić pozew o zapłatę. Czasem trochę odczekają, po wezwaniu albo przed, żeby to tak wyglądało, że uskuteczniają windykację przedsądową.

Najgorsze jest to, że wniesienie pozwu warunkują od zapłacenia przez klienta kosztów zastępstwa procesowego prawnika z którym współpracują. Nie zrozum mnie źle, ja nie mam nic przeciwko powierzaniu radcom prawnym i adwokatom prowadzenia spraw o zapłatę przed sądem. Jednak jaki jest dla klienta sens płacenia w takim przypadku także prowizji firmie windykacyjnej która nic nie robi?

Jak chodzi o moją firmę, to postępowania przedsądowe prowadzę nie dłużej jak 7-8 tygodni, chyba że dłużnik płaci w ratach, to dłużej, ale jeżeli w takim jego tempie spłaty miałoby trwać z rok zanim spłaci cały dług, to wnoszę pozew, ale też nie zawsze. Jeżeli bowiem ustalę wstępnie, że dłużnik nie ma żadnego majątku i komornik nic nie ściągnie od niego, to „nie denerwuję” dłużnika i pozwalam mu spłacać w jego tempie.

Ile więc czasu od windykatora do komornika? Czasem ze dwa miesiące (o ile dłużnik nie wniesie sprzeciwu od nakazu zapłaty ;-)) a czasem nieskończoność – niejedna już wierzytelność została przedawniona przez windykatorów którzy zwlekali z wniesieniem pozwu o zapłatę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

13/03/2012

kategoria windykacja

Komentarze do '„ile czasu jest od windykatora do komornika”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„ile czasu jest od windykatora do komornika”'.

 1. „nie denerwuję” dłużnika i pozwalam mu spłacać w jego tempie – szczerze spodobało mi się to zdanie 🙂 można by rzec że niektórzy windykatorzy mają nawet gest 😉 ale wiadomo że chodzi o danie możliwości spłaty długu. Fakt faktem jest, że znam kilka osób które chcą spłacić dług we własnym tempie ze względów problemów finansowych a przez pośpieszające działanie windykatora po prostu na złość unikają spłaty w ogóle.
  Cieszy mnie więc to, że istnieją windykatorzy którzy rozumieją że dług długiem a życie życiem i czasem lepiej dać komuś odetchnąć by samemu coś zyskać…

  Pomoc Prawna

  19 Mar 12 02:29

 2. He, he, dobre. A po jakim czasie można wysłać przedsądowne wezwanie do zapłaty?

  Anonim

  3 maja 12 08:17

Skomentuj