Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy można sprzedać mieszkanie zajęte przez komornika”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy można sprzedać mieszkanie zajęte przez komornika”. Nie, nie można. W księdze wieczystej bowiem sąd dokonał bowiem na wniosek komornika wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości (o jej zajęciu przez komornika), wobec czego nie można jej zbyć. Tak w ogóle to zbycie zajętego przez komornika przedmiotu jest przestępstwem określonym w art. 300 par. 2 Kodeksu karnego.

Dłużnikowi też nie wolno zbyć na przykład zajętego przez komornika telewizora, ale w tym wypadku jest to wykonalne – zdejmie (odklei?) z telewizora komorniczą naklejkę – znak zajęcia i może telewizor sprzedać. Znaczy się nie wolno ale można, jak to ktoś powiedział w „Przygody Dobrego Wojaka Szwejka”, może sam Szwejk.

Wracając jednak do nieruchomości, bo coś mi się przypomniało – nie każda ma założoną księgę wieczystą. Wobec powyższego nie jestem pewien, ale zbycie zajętej nieruchomości bez księgi wieczystej wydaje się być wykonalne, bo gdzie, w jakim dokumencie widnieje wzmianka o zajęciu nieruchomości? Myślę, że w ogóle zajęcie nieruchomości nie jest możliwe bez wpisu w księdze wieczystej. Wiem, że w takim przypadku księgę wieczystą może założyć wierzyciel egzekwujący.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

08/03/2012

Komentarze do '„czy można sprzedać mieszkanie zajęte przez komornika”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy można sprzedać mieszkanie zajęte przez komornika”'.

  1. Mozna zbyc nieruchomosc zajeta przez komornika. Tyle tylko, ze egzekucja nadal bedzie sie toczyc, tak jakby to zbycie nie nastapilo (art. 930 KPC).

    Nabycie nieruchomosci zajetej przez komornika ma sens jedynie wowczas, gdy splaci sie dlugi wlasciciela nieruchomosci…

    PogromcaWspolnot

    12 Mar 12 00:41

  2. Ten przepis nie jest dla mnie jasny w tej kwestii. Chodzi mi wszakże o zbycie przedmiotu jak na przykład zajętego telewizora, kiedy to nabywca może nie wiedzieć, że telewizor jest zajęty i kupiwszy go w dobrej wierze, nie ponosić z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. W przypadku nieruchomości jest to oczywiście niemożliwe. Ze dwa razy tak było w moich sprawach, że ktoś kupił nieruchomość dłużnika zajętą przez komornika, ale musiał wcześniej spłacić długi dłużnika, na konto komornika.

    admin

    12 Mar 12 06:22

Skomentuj