Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak długo czekamy na sprawę sądową za nie zapłacone faktury”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak długo czekamy na sprawę sądową za nie zapłacone faktury”. W przypadku powództwa o zapłatę faktur, jeżeli nie pomyliłeś się w pozwie i pozwany nie kwestionuje długu, to sąd wyda nakaz zapłaty bez obecności stron, bez wyznaczania rozprawy. Ja czekam na nakazy zazwyczaj około dwóch tygodni w sądzie gospodarczym a w cywilnym ze dwa razy dłużej. Uważaj, żebyś nie pomylił się w pozwie na przykład błędnie sumując kwoty z faktur. Pomylisz się o 10 groszy i to na korzyść pozwanego i to już wystarczy do tego, by sąd przekazał sprawę do postępowania zwykłego i poczekasz sobie…

Tylko wiesz, jak pozwany kwestionuje dług to nie staraj się przechytrzyć nie wspominając o tym w pozwie, by tylko dostać nakaz zapłaty bez obecności stron. Dlatego, że jeżeli on wniesie sprzeciw (a pewnie wniesie skoro już wcześniej zakwestionował dług), to możesz przegrać – nie będziesz miał szansy na to, aby odparować jego zarzuty, bo żeś już w pozwie powinien to zrobić, wiedząc o tych zarzutach.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4]

01/03/2012

Komentarze do '„jak długo czekamy na sprawę sądową za nie zapłacone faktury”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jakiś taki misz-masz z tego wpisu powstał.

  Jak pomyłka w pozwie na 10gr na korzyść pozwanego może uniemożliwić wydanie nakazu zapłaty?

  Po co wspominać w pozwie o kwestionowaniu długu? Czy dług kwestionowany, czy nie, to i tak w gospodarczym daje się wszystkie dowody w pozwie.

  No i skąd ta pewność (bo chyba nie z obserwacji własnych), że kwestionowanie długu = późniejsze wniesienie zarzutów?

  Lech | blog o wekslach

  1 Mar 12 10:43

 2. Wartość przedmiotu sporu inna niż kwota łączna z faktur powodowała przekazanie sprawy do postępowania zwykłego. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że miałem raz przypadek w którym pomyliłem się na korzyść pozwanego, wpisując jako wps kwotę nieco niższą od tej która wynikała z faktur, łącznie.

  Jeżeli dłużnik w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zakwestionował roszczenie, to trzeba by o tym w pozwie napisać i przedstawić dowody lub zawrzeć wnioski dowodowe. Być może jedynym wnioskiem dowodowym jaki powód może przedstawić w związku z jakimś tam zarzutem, będzie wniosek o przesłuchanie świadka który zezna, że pozwanego zarzut jest nieprawdziwy.

  Pewności nie mam, ale jest to raczej prawdopodobne, że jak kwestionuje dług jeszcze przed wniesieniem pozwu to i sprzeciw wniesie gdy otrzyma nakaz zapłaty.

  admin

  1 Mar 12 11:45

 3. P.S. To samo tyczy się pomyłki w dacie od której mają być naliczane odsetki; w takich przypadkach też przekazywano sprawę do postępowania zwykłego.

  admin

  1 Mar 12 11:51

Skomentuj