Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zgłoszenie wierzytelności małżonka z tytułu udziału w majątku wspólnym

3 komentarze

Pytanie: Czy jest jakakolwiek szansa aby powalczyc o ta moja polowe mieszkania. Ucieklam z dzieckiem od męża ktory stosowal przemoc wobec mnie i syna fizyczna i psychiczna i zabraklo mi 2 miesiecy do nowej ustawy bo tak mial by wylotke z mieszkania za przemoc, potem nabral kredytow na ok 300tys i oglosil upadlosc i ja dostal jak kazdy kowalski bo takie weszlo rozporządzenie. Kredyt za mieszkanie gdzie on mieszkal i mieszka nadal placilam i place ja sama od jego zlozenia papierow o upadlosc tj kwiecien 2020. Teraz mialo isc pol mieszkania na sprzedaz za jego dlugi ale syndyk doszukal sie w datach kiedy zlozono papiery o rozdzielczosc a jego zlozeniem o upadlosc i cale mieszkanie jego polowa i moja tez idzie na pokrycie dlugow.

Przeczytaj też: Sprzedaż udziału w nieruchomości przez syndyka

Wszystko co bylo cennego w mieszkaniu zniklo a mnie zostaly starocie tz meble szpargaly i 10 letni telewizor a ten sie smieje ze on je se zlotej tacy a ja jem z koryta od świń. Jak pytam o ty cenne rzeczy to slysze mialas klucze to moglas ty przyjsc i wyniesc. Jak mozna miec syndyka i korzystac z prawnika ( tu nie ma kasy na podniesienie alimentow od 3 lat) a on w czasie mojej wizyty z synem w tym mieszkaniu 4 krotnie dzwonil do niej i informowal sie o rozne rzeczy co mozemy czego nie. Za darmo nikt nic nie robi. I mowo synowi ze ma nieudolna matke bo ja nie stac na adwokata a jego stac jak jego pieniedzmi zarzadza syndyk. Od pol roku syn nie byl na widzeniu u taty bo nie chce a jemu to na rękę. Byly urodziny syna, swieta wielkanocne, dzien dziecka , ferie teraz konczy syn 8 klase i on nic. Po co pytac jak masz matke nieudolna co cie utrzymuje a on daje alimenty wiec co sie czepiamy. Bo on mysli ze alimenty to jest wszystko.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć współwłasność

Odpowiedź: Jedyne co może Pani zrobić jako była małżonka w zaistniałej sytuacji, to dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, zgłaszając tę wierzytelność syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (art. 124 ust. 3 prawa upadłościowego). Zgłasza Pani więc jako wierzytelność połowę wartości mieszkania. Zgłosić może Pani też wierzytelność co do połowy reszty majątku wspólnego który wszedł do masy upadłościowej.

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna z majątku wspólnego małżonków

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 czerwca, 2023

Komentarze do 'Zgłoszenie wierzytelności małżonka z tytułu udziału w majątku wspólnym'

Subscribe to comments with RSS

  1. I dlatego jestem zwolennikiem małżeńskiej rozdzielności majątkowej, przynajmniej formalnie. Za kredyt współmałżonek nie odpowiada i majątkiem wspólnym też nie ale niech no za kredyty ogłosi się upadłość konsumencką i już jest!

    Anonim

    16 cze 23 o 21:57

  2. Bez upadłości konsumenckiej też może dojść do odpowiedzialności częścią majątku wspólnego – wierzyciel może zawnioskować o przymusowy podział majątku wspólnego jeśli egzekucja z majątku osobistego dłużnika zakończy się bezskutecznie.

    admin

    17 cze 23 o 08:14

  3. Nie ma szans na odzyskanie wartości całego udziału mieszkania w upadłości. Teoretycznie może tak ale w praktyce – nie. Syndyk bowiem też za darmo nie pracuje…

    kubson

    20 cze 23 o 16:25

Skomentuj