Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może wysłać zajęcie do moich kontrahentów?”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy komornik może wysłać zajęcie do moich kontrahentów?” Tak, może. Jest to dość skuteczna metoda egzekucji z tym zastrzeżeniem, że komornik nie może ich zmusić do zapłaty. Wielu przedsiębiorców jednak o tej niemocy komornika w tej kwestii nie wie, i może prędzej zapłacą komornikowi niż gdybyś Ty monitował do nich o kasę należną Tobie. Oczywiście aby móc zająć Twoje wierzytelności, komornik musi się o nich dowiedzieć. Może się o tym dowiedzieć od wierzyciela który wie z kim współpracujesz, może też chyba spisać ich z faktur u Ciebie. Napisałem „chyba” bo ktoś tu gdzieś na tym blogu napisał, że komornik nie ma prawa szperać w fakturach (w biurze księgowym). Ja nie wiem, czy ma czy nie ma prawa (myślę że ma) ale wiem, że jeden obrotny pan komornik tak na pewno zrobił. Co prawda, dłużnik protestował i „fikał” ale pan komornik zadzwonił po policję i dłużnik uspokoił się.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 3.5]

20/02/2012

Komentarze do '„czy komornik może wysłać zajęcie do moich kontrahentów?”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy komornik może wysłać zajęcie do moich kontrahentów?”'.

  1. Komornik nie ma prawa oglądać faktur w kancelarii radcy podatkowego, obowiązuje go tajemnica i tylko sąd może zwolnić. Aby zająć wierzytelność musi wiedzieć jaką, konkretnie z podaniem sumy itd. Jeśli ktoś przeleje naraża się na postępowanie. Komornik pisze zazwyczaj bardzo ogólnie, a musi konkretnie wskazać. Wystarczy że taki odpisze że nie ma wierzytelności i komornik nic nie zrobi.

    Pako

    20 Lut 12 10:12

  2. No, jak nie wyjdzie kłamstwo na jaw, to nic nie zrobi. Co do przeszukania faktur w biurze rachunkowym, to mam wątpliwości czy jest tak, jak piszesz. Skoro bank nie może zasłonić się tajemnica bankowa przed komornikiem, to dlaczego doradca podatkowy może? Co prawda, chodzi tu o inny rodzaj czynności ze strony komornika, więc nie upieram się przy swoim. Przy okazji zapytam jakiegoś komornika.

    admin

    20 Lut 12 11:32

Skomentuj