Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„nakaz zapłaty i co dalej”

komentarze 4

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „nakaz zapłaty i co dalej”. A prawomocny masz już? No to szybko do komornika, niech wszczyna egzekucję. Jak komornik nie odzyska, to ewentualnie do firmy windykacyjnej udaj się ze zleceniem ale nie odwrotnie. A jeżeli właśnie otrzymałeś nieprawomocny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to jeszcze nie ciesz się, bo dłużnik może wnieść sprzeciw. Jeżeli jednak otrzymałeś nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, to nawet nieprawomocny i nawet po wniesieniu zarzutów, uprawnia Cię taki nakaz do złożenia u komornika wniosku o zabezpieczenie roszczenia na mieniu dłużnika, czyli na przykład zablokowania środków na koncie bankowym (przy okazji, dobre oferty kont osobistych są tutaj) dłużnika albo zabezpieczenia samochodu albo mieszkania jego, żeby dłużnik nie mógł ich sprzedać.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 2.5]

19/02/2012

Komentarze do '„nakaz zapłaty i co dalej”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„nakaz zapłaty i co dalej”'.

 1. A po jakim czasie od otrzymania nakaz zapłaty się uprawomocnia?

  tworzenie stron www

  20 Lut 12 08:51

 2. Pozwany dłużnik ma czternaście dni na wniesienie sprzeciwu, jest to termin zawity. Jeżeli w tym czasie nie wniesie sprzeciwu to nakaz uprawomocni się. Z tym, że zanim wreszcie w sądzie przybiją klauzulę wykonalności na prawomocnym nakazie zapłaty i wyślą Ci go, to może minąć nawet dodatkowo kilka tygodni. Zależy ile spraw mają w sądzie.

  admin

  20 Lut 12 09:10

 3. A jak nie odbierze nakazu to 2 razy 14 dni (dwa awizowania), tak?

  tworzenie stron www

  20 Lut 12 12:23

 4. Drugie awizo jest po siedmiu dniach. Powiedzmy więc, że sąd otrzyma zwrot przesyłki po około 20 dniach (bo z poczty odeślą niekoniecznie od razu). Sąd już oczywiście nie będzie czekał czternastu dni bo wiadomo, że nie ma po co. Nakaz uprawomocni się.

  admin

  20 Lut 12 12:40

Skomentuj