Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak odzyskać dług bez umowy”

komentarzy 5

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak odzyskać dług bez umowy”. Ciężka sprawa. Bardzo ciężka, jeżeli nie masz zupełnie nic. Dzwonią do mnie czasem tacy „wierzyciele” a jak obrazowo uświadamiam im, że takie same szanse jak oni, mają ich dłużnicy gdyby zaczęli twierdzić o sobie, że to oni udzielili pożyczki a nie odwrotnie. Wtedy bywa, że taki jeden czy drugi „wierzyciel” żachnie się i mówi, że on ma świadków. Przyznam, że nigdy nie zgłębiałem merytorycznie i praktycznie znaczenia świadka w sprawie gdzie nie ma żadnego dowodu, np. w przypadku pożyczki w deklarowanej kwocie 20 tysięcy złotych. Myślę jednak że marne szanse na uwzględnienie powództwa w takiej sytuacji. Poza tym, jak przychodzi co do czego, to niejeden świadek mówi że on nie chce się w to mieszać, nie chce mieć kłopotów, nie ma czasu na łażenie po sądach. I wtedy okazuje się że nie ma świadków.

Należy też liczyć się z tym, że dłużnik może nakłonić jakichś swoich znajomych aby fałszywie świadczyli na jego rzecz. Wiele osób które są łajdakami (i nie oddają pieniędzy) są w swoim środowisku lubiane, mają kumpli swego pokroju którzy bez mrugnięcia okiem skłamią przed sądem poproszone o to przez pozwanego kolesia. I może być tak, że Tobie (porządnemu człowiekowi) odmówią pomocy autentyczni świadkowie a tamtemu pomogą jego kolesie fałszywie świadcząc w sądzie na jego korzyść.

Wiem, że można bez umowy próbować odzyskać dług krzykiem, grożeniem, przemocą; wierzyciel ma psychologiczną przewagę nad dłużnikiem, bo obaj wiedzą o tym, że dług jest. Podobnie z nasłaniem dużych windykatorów którzy niespodziewanie podejdą do dłużnika i „pisz oświadczenie, że za trzy dni oddasz”. Jednak jak chodzi o udowodnienie wierzytelności „bez niczego”, to zwykle ciężka, lub niemożliwa rzecz. Można też próbować nakłonić dłużnika podstępnie, proszeniem, smutkiem, czyli robieniem z siebie sieroty – ofiary; czasem udaje się otrzymać choć jakiś sms albo e-mail wskazujący na przyznanie się do długu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 23 Ocena średnia: 4.3]

18/02/2012

kategoria windykacja

Komentarze do '„jak odzyskać dług bez umowy”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak odzyskać dług bez umowy”'.

 1. Po co się męczyć, skoro są na rynku dobre kancelarie zajmujące się właśnie ściganiem wierzytelności? Ja korzystałem z Ultimatium, poradzili sobie z gagatkiem bardzo szybko. Polecam zajrzeć: kancelariaultimatum.pl

  wallander

  22 Kwi 15 01:09

 2. Tak się składa, że ja też znam tych z kancelariaultimatum.pl, korzystałem z ich usług pół roku temu w sprawie mocno kłopotliwej dłużniczki. Dopięli swego naprawdę szybko i jestem zadowolony.

  sarenbrandt

  6 maja 15 02:19

 3. A nr Twojego IP jest taki sam jak u użytkownika @wallander, co sugeruje że Ty i on to jedna osoba.

  admin

  6 maja 15 05:31

 4. witam. Pewna osoba szukała osób do pracy we Francji. Mój chłopak i inni, zdecydowali się na wyjazd. Pobyt trwał ok. 1,5 miesiaca. Warunkiem mozliwosci wyjazdu było załozenie wlasnej firmy. Po powrocie, (po miesiącu) z ponad 2,5 tys. euro, otrzymał jedynie 500 e, pozostali z nowo zatrudnionych.. nic nie dostali. W zasadzie nie maja zadnej umowy ani papierka potwierdzajacego, ze ten organizator jest im cos winien. Poza faktem, ze sami dla siebie są swiadkami. W sumie, ten ktoś jest im winien nie cale 10 tys. euro. Czy mają jakas szanse.. by odzyskac te pieniadze? Dodam jeszcze, ze przy oddawaniu tej kwoty 500 e matka tego organizatora powiedziala mi, ze reszta bedzie za miesiac. Dzis mija ja juz rok. Ok. 2 tyg, temu ten ktos, byl w Polsce i byłam na jego posesji, chcac kolejna zaliczke badz calosc. On stwiedzil, ze moj chłopak źle wykonał jakąś prace i nic mu sie nie nalezy. I jeszcze nieprzyjemnie (popychajac) wyrzucił mnie za bramę. Z tego co wiem teraz, grono osób przez nich oszukanych rośnie. Czy jest jakaś nadzieja, na odsyskanie tych pieniedzy? Pozdrawiam.

  Gabi

  13 maja 18 12:41

 5. Trudno powiedzieć, ale warto spróbować wspólnie jako świadkowie, w sprawie cywilnej jak i karnej – wnieść zawiadomienie do prokuratury.

  admin

  13 maja 18 13:39

Skomentuj