Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd”

komentarzy 8

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd”. Komornik sprawdza to w CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Jednak od uzyskania informacji że dłużnik jest właścicielem pojazdu, do zajęcia tegoż pojazdu, to nieraz jeszcze daleka droga. Komornik nie może zająć pojazdu poprzez CEPiK tylko musi go zlokalizować i fizycznie zająć – oznakować. Z tym nieraz mają komornicy problemy nie do pokonania, bo nie wiadomo gdzie dłużnik parkuje samochodem. A czasem po zlokalizowaniu samochodu okazuje się, że jest w kredycie 🙁 .

Komentarze do '„jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd”'.

 1. Jaki jest zakres poszukiwania majątku dłużnika przez komornika i skuteczność?

  Bartekk

  31 Gru 14 at 11:10

 2. Wierzyciel w postępowaniu egzekucyjnym ma prawo zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika, odpłatnie, poprzez uiszczenie zaliczki na rzecz komornika. Podstawa prawna w tym przypadku to art. 797 (1) kpc. Koszty zlecenia są różne, w jednym przypadku było to 61,79 zł., i dodatkowo 109,92 zł. na koszty zapytań, natomiast inny komornik ustalił koszt tylko na kwotę 77,35 zł. Jednakże komornik po przyjęciu takiego zlecenia bynajmniej nie wcieli się w rolę detektywa i wierzyciel powinien mieć świadomość tego, jakich ustaleń dokonuje komornik w ramach takiego poszukiwania majątku dłużnika. W ramach takiego poszukiwania majątku komornik wysyła zapytania o konta bankowe poprzez system OGNIVO, o pojazdy dłużnika do CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Ponadto, kieruje zapytanie do Urzędu Skarbowego dokonując jednocześnie zajęcia ewentualnych wierzytelności przysługujących dłużnikowi z tytułu nadpłaty podatku i uzyskując informacje w zakresie tego czy dłużnik jest płatnikiem podatku z tytułu uzyskiwania jakichkolwiek rodzajów dochodów a więc np., z tytułu najmu (gdy jest właścicielem nieruchomości). W ZUS komornik zasięga informacji o tym, czy dłużnik jest płatnikiem składek ubezpieczeniowych, i kto jest ich płatnikiem (można wiec ustalić pracodawcę dłużnika i wysłać do zakładu pracy zajęcie wynagrodzenia). Jeżeli jednak dłużnik jest tylko wówczas nie będzie figurował w ZUS tylko w KRUS. W obu przypadkach (Urząd Skarbowy i ZUS) można przy okazji uzyskać dane rachunku bankowego dłużnika jeśli jest on przedsiębiorcą i zaliczki na podatek oraz składki ubezpieczeniowe odprowadza samodzielnie. W wydziale geodezji urzędu miasta, gminy albo starostwa powiatowego odpiszą komornikowi czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości ale należy wiedzieć o tym że jeśli dłużnik posiada mieszkanie własnościowe w spółdzielni, to w wydziale geodezji taka informacja nie będzie uwidoczniona. Wówczas komornik ewentualnie wysyła zapytanie do spółdzielni obejmującej lokal pod którym dłużnik ma adres zamieszkania. I to chyba wszystko, czego dokonują komornicy w ramach poszukiwania majątku dłużnika. Jak nietrudno domyślić się, w wielu przypadkach ustalenia te dają same negatywne wyniki. Dłużnik nie posiada kont bankowych albo posiada ale bez środków (albo ze środkami ale wolnymi od zajęcia, bo poniżej trzykrotnej średniej krajowej pensji). Dłużnicy często i co rusz zmieniają rachunku bankowe, aby uniemożliwić organowi egzekucyjnemu zajęcia środków na rachunku, wielu z nich rozlicza się z kontrahentami gotówką. Nie posiada na siebie samochodu, nie posiada nieruchomości (a już w sąsiednim powiecie komornik nie sprawdzi), nie posiada wierzytelności w Urzędzie Skarbowym.

  admin

  31 Gru 14 at 13:07

 3. Od dwóch lat jestem właścicielem samochodu, ale mieszkam hen-hen daleko. Tylko że samochód użytkują rodzice, którzy mają na głowie komorników. Parkują go gdzieś niedaleko domu. Czy komornik może znaleźć w ewidencji ich były pojazd? Czy może zajrzeć do w papiery rodziny, czyli moje? Nie jestem zadłużony i nie ściga mnie komornik.

  Czy komornik może potem zadać sobie tyle trudu, żeby łazić po dzielnicy i szukać mojego samochodu, by sprawdzić, czy czasami nie jest w użytkowaniu u rodziców?

  Z poważaniem.

  yadin

  20 Mar 15 at 03:33

 4. Nie wiem na pewno, ale wydaje mi się, że z CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) nie otrzyma informacji o tym samochodzie sprawdzając rodziców (że auto wcześniej do nich należało). Ciebie nie ma prawa sprawdzać skoro nie jesteś dłużnikiem. Nie sądzę też aby łaził po dzielnicy. Poza tym nawet gdyby zajął ten samochód, to Ty wówczas możesz skutecznie żądać zwolnienia tego samochodu jako że to Ty jesteś właścicielem i masz na to papiery.

  Może natomiast dowiedzieć się o darowiźnie / sprzedaży samochodu w Urzędzie Skarbowym jeżeli został z tego tytułu opłacony podatek. Wtedy może poinformować o tym wierzyciela w celu zaskarżenia przed sądem darowizny / sprzedaży jeżeli stało się to wówczas, gdy mieli już długi. Sądownie można wówczas doprowadzić do uznania czynności darowania / sprzedaży za bezskuteczną wobec wierzyciela i mógłby komornik wówczas prowadzić egzekucję z pojazdu.

  admin

  20 Mar 15 at 05:35

 5. Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź. To jedna z ostatnich spraw, która chodziła mi po głowie. To prawda, mnie nie sprawdzi. Zresztą dług jest ogromny 200 tys. zł, a samochód wart najwyżej mógłby wystawić na licytacji za 1000 zł. Mama nigdzie nie ręczyła tym samochodem, więc chyba jest OK. To zdaje się owa sławetna skarga pauliańska.

  Nie wiem, czy to byłą darowizna. Mama zrzekła się samochodu jako współwłaściciel. Gdyby była po próbie samobójczej, natychmiast poszedłem z aktem notarialnych do urzędu i załatwiłem sprawę. Płaciłem tylko 100 zł. Więc to chyba nie podatek?

  W ogóle jestem zaszokowany zaledwie 30-procentową skutecznością komorników.

  Pozdrawiam Pana!

  P.S. Przy okazji przeglądam sprawę Michała Kibika z Łodzi i porównuję to z wyrokiem na komornika, który chyba rok temu dostał dwa lata bez zawieszenia za podobne przekręty. Czy Pana zdaniem ten człowiek może pójść za swoje wyczyny do więzienia? Okazuje się, że nagminnie zaspokajał roszczenia wierzycieli z majątku osób trzecich lub osób postronnych i szybko spieniężał. Wcześniej mamił tych ludzi, że jeśli są niewinni, to odzyskają majątek. Po czym walił prosto do komisu i sprzedawał. Nie dosyć, że chyba łamał prawo (osoby trzecie), to jeszcze cynicznie oszukiwał.

  Na miejscu tego asesora bałbym się wychodzić z domu przez kilka lat. Pokazał twarz i jego los jest niepewny.

  Ciekawe, czy ma Pan wątek poświęcony temu typowi? Zaraz poszukam.

  Jeszcze raz szacunek!

  yadin

  20 Mar 15 at 17:53

 6. Ja nie śledzę tego (Kublik). Tak na wszelki wypadek: jeżeli właściciel zajętego sprzętu nie wniósł o zwolnienie – powództwa przeciwegzekucyjnego w ciągu 30 dni, to w majestacie prawa można sprzedaż, zlicytować.

  admin

  20 Mar 15 at 18:08

 7. No tak, ale ten asesor nie czekał na rezultat powództwa, tylko sprzedawał od razu. Zastanawiam się, czy to niespójność ustawowa, czy jego prawo?

  yadin

  20 Mar 15 at 21:06

 8. Zgodnie z art. 864. § 1 Sprzedaż zajętych ruchomości nie może nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia.

  Nie wiem natomiast czy sąd ma jakiś termin na rozpatrzenie powództwa przeciwegzekucyjnego a w szczególności na wydanie postanowienia o zawieszeniu egzekucji. W Kodeksie postępowania cywilnego nie znalazłem informacji o tym…

  Właściciel zajętej rzeczy może żądać naprawienia szkody jeśli przedmiot zostanie zlicytowany zanim sąd rozpatrzy powództwo (zanim wyda postanowienie o zawieszeniu egzekucji z tego przedmiotu)

  admin

  21 Mar 15 at 09:09

Skomentuj