Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„giełda długów o co chodzi”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „giełda długów o co chodzi”. Chodzi o to, że możesz na takiej giełdzie próbować sprzedać swoją wierzytelność. Internetowa giełda długów zawiera oferty sprzedaży (tudzież też oferty kupna) wierzytelności. Zwykle wpisy z giełdy są także pokazywane przez Google dzięki czemu o Twojej ofercie wierzytelności na sprzedaż ktoś może się dowiedzieć niekoniecznie przeszukując giełdę ale też poprzez Google – wpisując dane Twojego dłużnika. Jeżeli dogadasz się co do ceny z podmiotem zainteresowanym nabyciem wierzytelności, to spisujecie cesję wierzytelności czyli taką umowę sprzedaży wierzytelności. Ty otrzymujesz od niego zapłatę za wierzytelność a on (zamiast Ciebie) zostaje nowym wierzycielem dłużnika. Oczywiście nabycie wierzytelności przez kogoś ma dla niego sens wówczas, jeżeli zapłaci za nią mniej niż wynosi wartość wierzytelności.

Po co ktoś kupuje wierzytelność? Czasem po to, aby ja wyegzekwować od dłużnika i zarobić na tym. Czasem zaś po to aby dokonać potrącenia czyli kompensaty, bo on sam jest dłużnikiem Twojego dłużnika. Czyli, kupuje wierzytelność i oświadcza swojemu wierzycielowi (a Twojemu byłemu już dłużnikowi) że dokonuje kompensaty wzajemnych zobowiązań.

W rzeczywistości, taka internetowa giełda wierzytelności to jednak przede wszystkim nieformalny rejestr dłużników, psujący opinie dłużnikom których długi są na niej wystawione formalnie na sprzedaż. Wraz ze wzrostem popularności wyszukiwarki Google rośnie skuteczność giełd wierzytelności jako nieformalnych rejestrów dłużników. Dłużnicy coraz częściej płacą swe długi aby zniknąć z giełdy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 3.5]

17/02/2012

kategoria rejestry długów

Komentarze do '„giełda długów o co chodzi”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„giełda długów o co chodzi”'.

 1. A można jakoś szybko sprzedać dług nie czekając aż przez giełę długów coś się wydarzy?

  macher

  2 maja 12 17:44

 2. Jeżeli masz wierzytelność gospodarczą, to możesz porozsyłać ofertę mailem / faksem to firm mogących być klientami dłużnika. Może któraś jest dłużnikiem Twojego dłużnika, to kupi aby od Ciebie wierzytelność w celu dokonania potrącenia wzajemnych roszczeń.

  admin

  2 maja 12 20:25

 3. A jak dłużnik prowadzi warzywniaka, to kim jest jego potencjalny klient? Mieszkańcy osiedla. Do nich też z ofertą sprzedazy długu? 😉

  przekora

  2 maja 12 20:35

Skomentuj