Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy pracodawca może zbyć wierzytelność pracownika”

skomentuj

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy pracodawca może zbyć wierzytelność pracownika”. To trochę tak, jakbyś zapytał, czy Ty możesz sprzedać cudzy samochód. Sam sobie odpowiedz. Poza tym jednak, wierzytelności z tytułu wynagrodzenia nie można zbyć, zakaz ustawowy. Jest to moim zdaniem krzywdzące dla pracowników (ten zakaz) i wypadałoby to zmienić. Już niekoniecznie dlatego, że nie mogą sprzedać wierzytelności, bo pewnie trudno byłoby znaleźć nabywce za przyzwoitą cenę. Nie można jednak też upubliczniać takiego długu zwłaszcza w internecie jako długu na sprzedaż a tylko pod takim pretekstem można w internecie dług upubliczniać. Nie tylko zresztą w internecie ale też na przykład na ulicy, przy której pracodawca mieszka albo przed szkołą do której chodzą jego dzieci. To są całkiem skuteczne sposoby windykacji i ku…wa, co? Pracownik jest dyskryminowany pod tym względem.

Aha, jeszcze sobie pomyślałem, że Tobie chodzi o to, czy pracodawca może zbyć swój dług wobec pracownika. Czyli co, że może pewnego dnia powiedzieć pracownikowi” „Jestem Ci winien za dwa miesiące pracy ale od dzisiaj twoim dłużnikiem już nie jestem ja tylko ten gościu (i pokazuje na jakiegoś słupa spod budki z piwem). On przejął mój dług a ode mnie się odpie…ol.” No, chyba żartujesz, nie da się tak. No, chyba że za zgodą pracownika; mowa o tzw. przejęciu długu zdefiniowanym w art. 519 Kodeksu cywilnego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/02/2012

Skomentuj