Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Żądaj kaucji a nie weksla

komentarzy 10

Taki mail:

Witam, w nawiązaniu do naszej wcześniejszej rozmowy telefonicznej zwracam się do Pana z prośbą o odzyskanie naszych należności w wysokości 10.000,- zł., które jest nam winien p. … z tytułu nie wywiązania się z umowy najmu mieszkania. Pan … nie płacił należności wynikających z umowy, a po wezwaniu go do zapłaty uciekł z mieszkania pozostawiając po sobie zdewastowaną łazienkę. Przypuszczam że p. … nie opuścił Trójmiasta gdyż jego firma w której był zatrudniony prowadzi na terenie Gdyni jakąś budowę. W załączeniu przesyłam Umowę najmu oraz weksel. W razie dodatkowych pytań proszę dzwonić.

Weksel nie jest zły, ale się nim nie najesz i nie pomoże Ci w odzyskaniu należności, bo to nie jest składnik majątku. Jak już nieraz pisałem na tym blogu, jeżeli dłużnik nie będzie miał dochodów (pracy) ani majątku, to komornik długu nie odzyska. W Pani sprawie spokojnie wystarczy umowa najmu do tego, aby w sądzie wykazać iż powstała wierzytelność, choć weksel przydaje się w postępowaniu o zapłatę, nie przeczę. Jednak w przypadku umowy najmu, dobrą praktyką jest żądać od najemcy nie tyle weksla, co kaucji którą mogłaby Pani zatrzymać w takiej sytuacji, póki co choćby minimalnie rekompensując sobie poniesione straty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4]

15/02/2012

kategoria weksel

Komentarze do 'Żądaj kaucji a nie weksla'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Żądaj kaucji a nie weksla'.

 1. Czyli co, 10 tysięcy kaucji? Przecież to zupełnie nieżyciowa rada 🙂

  Lech | blog o wekslach

  15 Lut 12 15:45

 2. Choćby 2 tysiące, to już coś.

  admin

  15 Lut 12 16:28

 3. Ale to nadal nie rozwiązuje problemu (zresztą skąd wiesz, że tu takiej kaucji nie było).

  Zresztą – o czym pisałem rano, ale mi nie przeszło w komentarzu – znajomy w Warszawie wynajmuje 2-pokojowe mieszkanie i robi to bez kaucji, bo z kaucją nie miał chętnych.

  Jasne, że lepiej brać sobie kaucje, tak samo jak lepiej być młodym i pięknym, ale nie zawsze życie jest tak proste, jak się wydaje zza domowego monitora 😉

  Lech | blog o wekslach

  15 Lut 12 16:56

 4. Odnalazłem w spamie ten Twój komentarz i przywróciłem go ale zaraz znów usunąłem skoro napisałeś jeszcze raz, ten wyżej.

  Co do meritum natomiast, to bardziej chodzi mi o to, że autorka maila może jest jedną z tych ofiar które uległy „magii” weksla nie zdając sobie sprawy z tego, co w rzeczywistości gwarantuje a raczej czego nie gwarantuje weksel – odzyskania pieniędzy. I olśniona wekslem nawet nie prosiła o kaucję.

  admin

  15 Lut 12 17:09

 5. Być może tak jest. Z drugiej strony – lepiej wziąć choć weksel, niżby bazować wyłącznie na umowie najmu (tak jak robi tenże mój kolega-wynajmujący)

  Lech | blog o wekslach

  15 Lut 12 17:15

 6. Niedługo będę wynajmował mieszkanie. Jakie masz rady, by zabezpieczyć się przed oszustami ?

  kiko

  15 Lut 12 22:37

 7. Sprawdź, czy mają stałe zatrudnienie i wysokość wynagrodzenie. To jest podstawa. Niech przedstawią Ci zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy a jeżeli nie, to przynajmniej bankowe potwierdzenia przelewów wynagrodzenia z zakładu pracy, za ostatnie kilka miesięcy. Tak czy inaczej, zadzwoń następnie do zakładu pracy i sprawdź czy faktycznie pracują. Najlepiej nie pytaj wprost bo mogą Ci nie udzielić takiej informacji ze względu na ochronę danych osobowych. Zapytaj więc na przykład czy zastałeś tego Iksińskiego, czy może podejść do telefonu, bo masz pilną sprawę.

  Możesz też zażądać upoważnienia od potencjalnego najemcy do sprawdzenia go w Biurze Informacji Kredytowej oraz w Krajowym Rejestrze Długów tudzież też w innym BIG-u. Albo niech on przyniesie te dokumenty – raporty na swój temat.

  admin

  16 Lut 12 07:05

 8. W KRD i BIK mogę go sprawdzić za darmo jak będę miał takie upoważnienie ?

  kiko

  16 Lut 12 12:54

 9. No chyba nie, za to się płaci jak nie masz abonamentu. Niech oni uzyskają informacje o sobie i przedstawią Ci.

  admin

  16 Lut 12 13:07

 10. Przy wynajmie mieszkania, koniecznie umowa wraz protokołem, kaucja w równowartości dwumiesięcznego czynszu. Najlepiej aby najemca przyniósł zaświadczenie o braku zadłużenia. Warto także sprawdzić gdzie pracuje. Koniecznie monitorować na bieżąco. Raz w miesiącu trzeba pojawiać się w mieszkaniu. To absolutna konieczność. Przy okazji można pobrać opłatę i sprawdzić czy wszystko jest w nienaruszonym stanie.

  Max

  27 Sty 13 22:54

Skomentuj