Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nieściągalny dłużnik, możliwe że oszust

skomentuj

Taki mail:

Dług powstał na gruncie prywatnym (pożyczka), posiadam nakaz zapłaty z klauzulą na kwotę 50 000zł, z odsetkami od 21.08.2011r., dłużnik jednak prowadzi działalność gospodarczą (jednoosobową). Na ten moment sprawa jest prowadzona przez kancelarię komornicza, jednak już mi powiedziano, że wszystko wskazuje na to, że zostanie umorzona jako bezskuteczna.

Dłużnik nie posiada zameldowania, jednak znam miejsce jego pobytu, choć nie wiem jak długo, poniewaz często je zmienia, handluje używanymi samochodami, których na siebie nie rejestruje, znam ich marki i nr rej-śledzę to w internecie, gdzie wystawia ruchomości na sprzedaż.

Prawdopodobnie nie posiada nieruchomości, a konta bankowe są puste, doskonale znam człowieka i wiem, że zawsze trzymał pieniądze w gotówce, więc nie zaskoczyło mnie to.

Moje pytanie do Państwa – czy podejmiecie się windykacji ( nie ukrywam) trudnego długu i jeśli tak, to czy musi zostać egzekucja uznana za bezskuteczną? Jak długi jest czas oczekiwania na przyjęcie zlecenie przez Państwa firmę? Jakie koszty muszę ponieść zlecając windykację?

Sprawdziłbym w takim przypadku, czy dłużnik przed udzieleniem mu pożyczki miał już przeterminowane długi, czy może nawet były prowadzone przeciwko niemu bezskuteczne egzekucje komornicze. Jest to wysoce prawdopodobne. Jeżeli tak, to prawdopodobnie wiedział, zaciągając tę pożyczkę, że jej nie zwróci wiec tym samym dopuścił się oszustwa na Pana szkodę. Proszę zapytać u komornika, czy były już prowadzone przeciwko niemu postępowania egzekucyjne. Proszę go też koniecznie sprawdzić w tym celu w rejestrze długów oraz w internecie. Nawet jak nie będzie „śladów”, to złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia oszustwa, w zawiadomieniu zawnioskować o sprawdzenie, czy dłużnik wcześniej już nie miał zaległości publicznoprawnych a więc z tytułu podatków albo składek ZUS. Poza tym, jest dość prawdopodobne, że już toczy się w prokuraturze postępowanie na wniosek innego pokrzywdzonego. Nie chcę generalnie dyskredytować handlarzy samochodami, ale w tej branży takie przypadki są dość częste.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/02/2012

kategoria wyłudzenie

Skomentuj