Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zagraniczny dłużnik z problemami finansowymi

1 komentarz

Taki mail:

Jestem programistą, 1 kwietnia 2009r. założyłem własną jednoosobową działalność gospodarczą i związałem się z jednym klientem ze Szwecji. Ma (lub miał) firmę zarejestrowaną w Warszawie (1-2 osobową). Osobiście spotkałem się z nim tylko 2 czy 3 razy, ale przez półtora roku nie było żadnych problemów – wszystkie należności były opłacane w terminie lub z niewielkim opóźnieniem. Pierwszy raz problem pojawił się jesienią 2010, gdy to przez prawie 4 miesiące nie otrzymałem zapłaty za wystawione faktury.

Te długi zostały uregulowane wiosną, 8 marca 2011. Od tamtej pory, czyli od 8 marca, nadal wystawiałem faktury (umawialiśmy się na 2 faktury miesięcznie) i wysyłałem je mailem, jak zwykle. Jednak do dziś nie otrzymałem już ani złotówki. Dla tego klienta przestałem pracować 22 czerwca. W sumie kwota pięciu niezapłaconych faktur to 21718.75 + VAT (od marca do maja 2011). Później pracowałem dla niego dalej, jednak nie wystawiałem już faktur żeby nie płacić podatków zanim nie dostanę jakichś środków. Oprócz faktur klient dodatkowo jest mi winny ok 10tys zł właśnie za okres późniejszy. Oprócz tej kwoty jestem też stratny o ok 10tys podatku który zapłaciłem za te faktury. W 2009r podpisałem z nim umowę o współpracy między firmami ze stawką godzinową. Wszystkie faktury były wysyłane mailem, nie mam nigdzie żadnego podpisu (oprócz oczywiście podpisu na umowie). Dysponuję korespondencją mailową, w której klient przyznaje się do swoich długów (w sumie w wysokości 35220,62 PLN brutto). Miałem z nim regularny kontakt mailowy, w którym ciągle przepraszał i obiecywał że „już niedługo zapłaci”. Wiem, że wrócił z Polski do Szwecji i tam aktualnie mieszka. Adresu nie znam, tylko email i identyfikator na skype. Wiem też, że najprawdopodobniej sam ma problemy finansowe. Tak przedstawia się moja sytuacja. Proszę o odpowiedź czy jesteście Państwo w stanie przyjąć taką sprawę, jakie są rokowania na powodzenie oraz ile może wynieść Państwa prowizja w razie pomyślnego zakończenia sprawy.

W tym przypadku również sugerowałbym kontakt z kancelaria prawna lub adwokacką działająca na terenie Szwecji. Można spróbować poszukać takich w Google wpisując wyrażenia np. „adwokat Szwecja”, „prawnik Szwecja” itp. Po to, aby uzyskać tytuł wykonawczy i zwrócić się o egzekucję do komornika w Szwecji. Zapewne dłużnik pozostawił w Polsce dane które umożliwią na drodze prawnej uzyskanie jego adresu w Szwecji. Z opisu sprawy przedstawionego w pytaniu wynika, że dłużnik to raczej nie jest oszust i rzeczywiście mógł mieć problemy finansowe. Zazwyczaj w takich przypadkach dłużnik posiada jakiś majątek (nie pozbywa się majątku z premedytacją) i można prowadzić skuteczną egzekucję należności.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

10/02/2012

kategoria: dłużnicy

1 komentarz do 'Zagraniczny dłużnik z problemami finansowymi'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Zagraniczny dłużnik z problemami finansowymi'.

  1. Chciałbym oddać do windykacji dłużnika z Węgier, jego kwota zadłużenia to 25000 EUR. Termin płatności minął w listopadzie 2012. Jesteście Państwo w stanie podjąć się windykacji długu?

    Anonim

    9 Mar 14 13:58

Skomentuj