Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja zaliczek i kary umownej

skomentuj

Taki mail:

Kontaktuje się z Państwem ponieważ zostałem oszukany przez firmę budowlana z Olsztyna. remont polegał na przekształceniu lokalu mieszkalnego na lokalu użytkowy, niestety musiałem dokończyć budowę na własny koszt. Wykonawca Pan … wykonał około 90% prac o których mowa jest w umowie po czym zapłaciłem mu ostatnia transze za wykonanie usługi (tłumaczył się ze nie ma za co pokryć kosztów kupna materiałów). Od tego czasu zaczął się opóźniać.

W załączniku przesyłam skan umowy, zdjęcia nieskończonego remontu oraz dane firmy wykonawcy. Dodatkowo nie kupił pieca gazowego, który zobowiązał się kupić, musiałem wykorzystać stary piec grzewczy. W miedzy czasie dałem mu jeszcze 3000 tysiące złotych żeby jak najszybciej to skończył, niestety na ta kwotę nie mam pokwitowania (na wszystkie inne mam). Jestem stratny około 10 000 + 3000 które dałem mu ekstra + koszty niezakupionego pieca (około 3000-4000 zł). W umowie jest mowa o karze umownej wysokości 10000. Może uda się odzyskać chociaż ta kare. Generalnie dałem mu więcej pieniędzy niż jest to zawarte w umowie (ze względu na zmiany jakie zachodziły podczas prac: przeniesienie kotłowni do piwnicy, zakup dodatkowej stali w celu powiększenia wyburzeń), na wszystkie sumy mam pokwitowania. (dziwne że nie chciał przelewów na konto firmowe tylko nalegał na gotówkowe wpłaty) Lokal miał być wynajmowany od września niestety ze względu na nieskończony remont nie mogłem go wynająć. Należy tu jeszcze zaznaczyć ze umowa mówi o odbiorze poszczególnych etapów przeze mnie, nie mam pisemnych potwierdzeń ze odbierałem cokolwiek ponieważ na początku prace szły w miarę sprawnie. Roboty zostały zakończone w dzienniku budowy.

Czy jest jakakolwiek szansa odzyskania pieniędzy od tego człowieka, ile mógłbym uzyskać i ile będzie to kosztowało u Państwa. Najlepiej by było gdyby po prostu otrzymali Państwo procent od wywalczonej kwoty. Interesuje mnie jakakolwiek kwota uzyskana w możliwie najprostszy sposób.

Nie znam szczegółowych zapisów Waszej umowy, ale ale oczywiście jeżeli kara umowna dotyczy opóźnień w wykonawstwie, to można dochodzić roszczeń z tego tytułu. Zwrotu zaliczek oczywiście też można żądać od dłużnika ale najpierw należałoby wezwać go do dokończenia remontu wyznaczając mu w wezwaniu dodatkowy termin, pod rygorem odstąpienia od umowy przez Pana. Gdy druga strona nie przystąpi do dokończenia robót remontowych to wtedy należy już wezwać takiego dłużnika do zapłaty i można prowadzić windykację oraz złożyć pozew sądowy o zapłatę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

10/02/2012

kategoria: zaliczka

Skomentuj