Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy lichwa jest karalna”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy lichwa jest karalna”. Tak, istnieje przestępstwo lichwy, jest ono określone w w art. 304 Kodeksu karnego: „Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

W przypadku np. umowy pożyczki (a propos, stosunkowo korzystne pozabankowe pożyczki można znaleźć tutaj), nałożeniem takiego niewspółmiernego świadczenia będą odsetki wyższe od maksymalnych czyli właśnie lichwiarskie. Jak jednak można wywnioskować z wyżej przytoczonego artykułu, samo wpisanie w umowie lichwiarskich odsetek jeszcze nie stanowi o popełnieniu przestępstwa lichwy. Musi do tego jeszcze zaistnieć okoliczność w postaci wyzyskania przymusowego położenia pożyczkobiorcy czyli sytuacja w której pożyczkodawca wie o tym, że pożyczkobiorca musi u niego starać się o pożyczkę i jest w sytuacji bez wyjścia i dlatego zgodzi się na lichwiarskie odsetki. Czyli np. gdy pożyczkobiorca nie ma możliwości uzyskać pożyczki z innego źródła a musi skądś załatwić pieniądze, bo np. ma chore dziecko i jest pilnie potrzebny drogi lek albo kosztowna operacja.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

09/02/2012

kategoria lichwa

Komentarze do '„czy lichwa jest karalna”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy lichwa jest karalna”'.

 1. „W przypadku np. umowy pożyczki, nałożeniem takiego niewspółmiernego świadczenia będą odsetki wyższe od maksymalnych czyli właśnie lichwiarskie”

  Nie zgodzę się. Odsetki 30-procentowe będą po prostu odsetkami wyższymi niż maksymalne, ale nie będą „lichwiarskie”. Chyba że poprzez lichwę określimy większość pożyczek gotówkowych w bankach 🙂

  Lech | blog o wekslach

  9 Lut 12 17:21

 2. Lichwa dotyczy tylko odsetek nominalnych. Odsetki nominalne w wysokości 30% są lichwiarskie. A RRSO np. 67% jak w Provident, to nie są odsetki lichwiarskie bo jest to oprocentowanie rzeczywiste. Tak już jest.

  admin

  9 Lut 12 17:30

 3. Nie zgodzę się, nigdzie odsetki wyższe niż maksymalne nie są nazywane lichwą.

  Lichwą nie będzie pożyczka na 30%.

  Lichwą będzie pożyczka 200zł na 0% oraz 1000zł kosztów.

  Lech | blog o wekslach

  9 Lut 12 18:34

Skomentuj