Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy konto firmowe jest obowiązkowe”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy konto firmowe jest obowiązkowe”. Przedsiębiorca ma obowiązek posiadać konto bankowe. Pomijam w tym momencie kwestię rozliczeń z innym przedsiębiorcą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi mi przede wszystkim o obowiązek płacenia przelewem podatków oraz składek ZUS. Art. 61 ustawy o ordynacji podatkowej nakazuje zapłatę podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w formie przelewu. Obowiązek ten dotyczy też podatników rozliczających się na podstawie księgi podatkowej. Również zgodnie z art. 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca ma obowiązek dokonywania płatności w formie przelewu bankowego.

Nigdzie jednak nie jest napisane, że te przelewy muszą być dokonywane z konta firmowego wobec czego uważam, że można przyjąć iż do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest konieczne konto firmowe a wystarczy konto osobiste. Polecam wybór dobrych kont osobistych tutaj a firmowych tutaj. Bez wychodzenia z domu można otworzyć szybko.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

07/02/2012

kategoria: depozyty bankowe

Komentarze do '„czy konto firmowe jest obowiązkowe”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy konto firmowe jest obowiązkowe”'.

  1. Ani osobiste ani firmowe nie jest potrzebne. Można dokonać przelewu na poczcie lub w jakimkolwiek okienku kasowym. Sprawdzone POLECAM! Przynajmniej mniej szpiegowania ze strony US :/

    Integracja Sensoryczna

    11 Lut 12 01:39

  2. Do zwrotu VAT chyba jest potrzebne konto bankowe „firmowe”.

    Lech | blog o wekslach

    11 Lut 12 15:57

Skomentuj