Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Samozatrudnienie a zajęcia komornicze

18 komentarzy

Pytanie: Na wstępie powiem, że nie chcę uniknąc żadnej odpowiedzialności za dług. Chciałabym po prostu założyć jednoosobową działalność i wiedzieć jakie mam szanse albo jak to zrobić aby nie dopadł mnie komornik.:-) Wychowuję dwójkę niepełnosprawnych dzieci i dlatego też wpadłam w małe zadłużenie,bo wcześniej była bardzo solidnym klientem banku skok. Teraz skończyłam studia pielęgniarskie. i planuje zatrudnic sie na samozatrudnieniu. Chcę również złożyć wniosek o upadłość konsumencka. Jak to zrobić?? co może zobaczyć komornik?? po założeniu firmy?? Czy widoczne będzie gdzie jestem zatrudniona?? Znam dłużnika alimentacyjnego, mojego byłego męża, który ma firmę, widnieje w bazie danych, w internecie, ale komornik nie może ściągnąć z niego ani złotówki. Rozumiem, że na działalności komornik nie jest w stanie sprawdzić dla kogo i gdzie wykonuję zlecenia?? Skończyłam studia, aby polepszyc byt moim chorym dzieciom. Nie chciałabym, po zatrudnieniu sie jako podwykonawca jednoosobowy,aby od razu dopadł mnie komornik i pozostawił mnie znowu z minimum,które nie starcza nawet na utrzymanie mieszkania. Nie mam nic-wszystko wkładam w leczenie dzieci. Mieszkam na wynajmie. Nie mam oszczędności, auta… proszę o podpowiedź jak to zrobić aby nie znalazł mnie potem żaden SĘP…. 

Przeczytaj też: Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej

Odpowiedź: Tytułem wstępu – jeżeli samozatrudnienie będzie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (a samozatrudnienie wiąże się właśnie z zarejestrowaniem jednoosobowej działalności gospodarczej), to nawet minimum ustawowe wolne od egzekucji nie przysługuje. Jeżeli natomiast będzie Pani bazować jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej na umowie zleceniu albo o dzieło, to wówczas można skutecznie żądać od komornika respektowania minimum jak w przypadku umowy o pracę: Czy komornik może zabrać całą wypłatę?

Jeżeli będzie Pani prowadzić działalność gospodarczą to komornik też może ustalić, dla kogo Pani wykonuje usługi ale w tym celu komornik musiałby albo uzyskać wgląd do wystawianych przez Panią faktur albo przejrzeć historię operacji na Pani rachunku bankowym i wówczas dostrzeże kto dokonuje przelewów. Wtedy komornik może wystosować do takiego podmiotu zajęcie Pani wierzytelności nakazując aby podmiot ten czyli Pani klient przelewał należność na konto komornika a nie Pani.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności przyszłej przez komornika

Jeżeli Pani księgowość prowadzić będzie biuro rachunkowe, to w ZUS albo i w Urzędzie Skarbowym komornik może ustalić które to biuro, pofatygować się tam i zażądać wglądu do faktur: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-biuro-rachunkowe-musi-udzielic-informacji-komornikowi/. Jeżeli księgowość będzie Pani samodzielnie prowadzić, to faktury będą u Pani i gdy komornik przyjdzie a Pani nie będzie w domu 😉 to nie wejdzie i nie sprawdzi. Może co prawda następnym razem przyjść z policjantem i ślusarzem który otworzy drzwi ale aby do tego doszło, to wierzyciel musi wpłacić komornikowi zaliczkę około 800 złotych i wierzyciele nie są do tego skorzy.

Co do wglądu komornika do historii na rachunku bankowym, to komornik nie uzyskuje tegoż zajmując konto, musiałby osobno zażyczyć sobie tego od banku. Nie wiem jak wielu komorników praktykuje to, ja nie słyszałem o takim przypadku. Poza tym może Pani podawać na fakturze konto zaufanej osoby trzecie i tego konta komornik nie zajmie gdyż bank odmówi wykonania polecenia zajęcia informują komornika że konto należy do osoby trzeciej. W takiej sytuacji oczywiście nie uzyska też wglądu w historię rachunku bankowego.

Jeżeli natomiast płatności za usługi będzie Pani otrzymywać od ręki w gotówce (po wykonaniu zabiegu), to w ogóle nie ma problemu.

Komornik może wezwać jednak wezwać Panią do złożenia wykazu majątku w tym do udzielenia informacji, kto jest Pani klientem a jak Pani z tego wybrnie, to już Pani sprawa.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód firmowy?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Samozatrudnienie a zajęcia komornicze'

Subscribe to comments with RSS

  1. Minimum firmie nie przysługuje ale w jednoosobowej można z powodzeniem korzystać do firmowych rozliczeń z konta osobistego (a nie firmowego) i wtedy miesięczne minimum przysługuje.

    Geniusz

    22 cze 21 o 21:13

  2. Tak tylko że wierzytelność z tytułu np. wykonanej usługi komornik może zająć w całości zanim na konto wpłynie.

    admin

    22 cze 21 o 22:01

  3. Jeżeli dłużnik prowadzący taką działalność ma jednego klienta to jest pogrzebany w przypadku egzekucji.

    Wojtek

    17 lip 21 o 07:34

  4. Nawet kilku stałych klientów i jest problem. W obliczu egzekucji lepiej mieć przypadkowych klientów, jednorazowych.

    admin

    17 lip 21 o 14:46

  5. W poruszonym w poradzie przypadku państwo powinno zapewniać większą ochronę przed zajęciami.

    Izka

    19 lip 21 o 04:02

  6. A czym się właściwie różni samozatrudnienie od jednoosobowej działalności gospodarczej?

    Piotrek

    8 sie 21 o 09:31

  7. Wygląda na to, że niczym – to jest to samo. Może określenie “samozatrudnienie” jest częściej używane w odniesieniu do tej jednoosobowej działalności gospodarczej w której taka osoba wykonuje usługi tylko dla jednej firmy i jest to ostatnimi czasy zamiast umowy o pracę.

    admin

    8 sie 21 o 14:38

  8. Tak jak wyżej wykonujący działalność jest bez szans w przeciwko komornikowi, kwota wolna nie przysługuje, jedyny kontrahent a w rzeczywistości tak naprawdę pracodawca łatwy do namierzenia i zajęcia wierzytelności w całości.

    Łukasz

    22 sie 21 o 11:29

  9. Może istnieje możliwość uznania przez komornika, przez sąd, że samozatrudnienie to substytut pracy etatowej i zapewnienie kwoty wolnej chociaż na koncie bankowym?

    Peter

    15 wrz 21 o 15:16

  10. Na koncie bankowym sam Pan sobie może zapewnić kwotę wolna jeżeli zamiast konta firmowego będzie Pan używał konta osobistego. Jest to dopuszczalne, korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu są tutaj. Na żadne ustawowe kwoty wolne będąc samozatrudnionym, proszę nie liczyć.

    admin

    16 wrz 21 o 07:56

  11. Nie można aby potraktować takiego samozatrudnienia jak umowy zlecenia tzn. wtedy jest kwota wolna jeżeli umowa zlecenie jest podstawowym, powtarzającym się źródlem dochodu?

    Dominik

    17 sty 22 o 12:45

  12. Nie ma na to szansy. Samozatrudnienie nie jest umową cywilnoprawną, to po prostu jednoosobowa działalność gospodarcza a w tej nie przysługuje kwota wolna od uzyskanego zarobku.

    admin

    17 sty 22 o 13:32

  13. Mogę potwierdzić empirycznie: dłużnikowi na samozatrudnieniu komornik zajmuje wszystko z konta bankowego. Nie da się pracować, nie da się żyć, wyżyć.

    blacha

    1 mar 22 o 19:48

  14. Używaj konta osobistego zamiast firmowego, to będzie Ci zostawiał kwotę wolną (75% ustawowego minimalnego wynagrodzenia) w każdym miesiącu.

    admin

    1 mar 22 o 20:06

  15. Mam osobiste konto też zajęte przez komornika, mogę rozpocząć wykorzystywanie tego konta na potrzeby prowadzenia działalności?

    blacha

    1 mar 22 o 20:18

  16. Tak ale lepiej założyć nowe konto osobiste, w innym banku. Skoro komornik już szukał Twoich kont bankowych (bo je zajął) to prawdopodobnie już nie wznowi poszukiwań (nowych kont). A to oznacza, że konto które teraz założysz nie zostanie zajęte przez komornika. Korzystne konta osobiste które można założyć nie wychodząc z domu, są tutaj.

    admin

    2 mar 22 o 04:46

  17. Wyjście jest jedno. Działalność założyć na osobę trzecią np. Żonę…. A ona zatrudnia pana etacie np. 3/4. Wtedy komornik może wam ……
    skoczyć;nagwizdać.
    Inna kwestia czy to ma ekonomiczny sens.
    Ale przy dochodach 8000 netto warto rozważyć.
    Pozdrawiam Bartek

    Bartek

    8 lut 23 o 21:55

  18. I tak mnóstwo dłużników robi.

    admin

    9 lut 23 o 05:06

Skomentuj