Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnej

2 komentarze

Pytanie: Mamy w naszej firmie sporo przeterminowanych należności i niektóre już po bezskutecznej egzekucji komorniczej (firma działa trzy lata). Zastanawiamy się nad każdorazowym zabezpieczeniem wierzytelności pieniężnych, jesteśmy hurtownią wielobranżową. W jaki sposób możemy to realizować w naszych realiach? Sprzedajemy do mniejszych hurtowni lecz przede wszystkim do sklepów, rzecz jasna z odroczeniem terminu zapłaty.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić w internecie czy ktoś ma długi

Odpowiedź: Najbardziej skuteczne zabezpieczenia wierzytelności w Państwa przypadku raczej nie są realne. Chodzi o zabezpieczenie hipoteczne albo zastaw; to są skuteczne zabezpieczenia rzeczowe; proszę przeczytać też: Zastaw czy hipoteka?. Poręczenie wypłacalnego podmiotu też zwiększa szanse na odzyskanie długu ale i to w waszej specyfice zapewne nie wchodzi w grę, chyba że przewłaszczenie towaru na zabezpieczenie. Wyżej wymienione formy zabezpieczenia są powszechniejsze w przypadku kredytów i pożyczek. Inne jak weksel albo dobrowolne poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego to chociaż nazywane są zabezpieczeniem, w istocie nimi nie są ale umożliwiają szybkie doprowadzenie do egzekucji komorniczej co też może mieć pewne znaczenie jeżeli sytuacja majątkowa dłużnika pogarsza się stopniowo (w tym wskutek jego celowego działania).

Przeczytaj też: Weksel jako zabezpieczenie wierzytelności oraz Dobrowolnie poddanie się egzekucji w umowie najmu, pożyczki…

Aha, jakimś tam zabezpieczeniem może być też zastrzeżenie prawa własności towaru do momentu zapłaty oraz

W Państwa przypadku postawiłbym raczej na sprawdzanie wiarygodności potencjalnych i aktualnych klientów w internecie, w rejestrach długów, w Biurze Informacji Kredytowej, żądanie od potencjalnego klienta zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami składek ZUS i podatków.

Przeczytaj też: Oświadczenie o braku wymagalnych zobowiązań finansowych

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 sierpnia, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Zabezpieczenie wierzytelności pieniężnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Weksel też dobry do uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, nie deprecjonowałbym teko dokumentu jako zabezpieczenia.

    August

    5 sie 22 o 20:40

  2. Jednak nie jest zabezpieczeniem w takim rozumieniu, że zabezpiecza odzyskanie należności jak zastaw albo hipoteka. Jeżeli dłużnik nie posiada uchwytnego majątku, to weksel na nic.

    admin

    5 sie 22 o 22:10

Skomentuj