Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak odzyskać pieniądze od pracodawcy”

komentarz: 1

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak odzyskać pieniądze od pracodawcy”. Na wstępie zakładam, że miałeś umowę o pracę, bo jeżeli pracowałeś na czarno, to nie podejmuję się radzić Ci cokolwiek. Jednak jeżeli miałeś umowę o pracę to też nie mam zbyt wiele do poradzenia Ci. Wiele firm windykacyjnych nie przyjmuje do windykacji tego rodzaju roszczeń, ponieważ działają (tak jak ja) tylko na podstawie umowy cesji powierniczej a wierzytelności z tytułu wynagrodzenia nie można scedować – ustawowy zakaz cesji. Po prostu złóż pozew w sądzie pracy i gdy otrzymasz tytuł wykonawczy to skieruj sprawę do komornika.

Jeżeli zaś pracodawca uporczywie i złośliwie narusza Twoje prawa jako pracownika, co tyczy się również niewypłacania wynagrodzenia, to jest jeszcze do art. 218 § 1K.k. zgodnie z którym może on zostać za to ukaranym grzywną, ograniczeniem wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2.

kategoria: Bez kategorii

1 komentarz do '„jak odzyskać pieniądze od pracodawcy”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack do '„jak odzyskać pieniądze od pracodawcy”'.

 1. „Mam problem odzyskaniem pieniędzy z firmy w której pracowałem. jest to firma prywatna. Pracowałem tam przez 7 miesięcy. Niestety nie byłem w niej zarejestrowany i pracowałem bez żadnej umowy.
  Firma jest mi winna ponad 7 tys. Za każdym razem Gdy do nich pojadę lub zadzwonię to mówią że nie mają pieniędzy bo nie dostali za budowy. I mówią żeby
  dzwonić co tydzień to będzie coś wiadomo. I tak dzwonię od grudnia z tygodnia na tydzień i nic. Czy da się jakoś te pieniądze odzyskać??”

  My nie windykujemy wynagrodzeń a Pan w dodatku nie ma umowy czyli żadnego dowodu. Może choć zacznie Pan nagrywać te rozmowy z nimi przy pomocy ukrytego dyktafonu, to może wówczas prawnik coś zaradzi albo postraszy pan ich konsekwencjami zatrudniania Pana bez umowy…

  admin

  21 lut 13 at 21:44

Skomentuj