Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik ma prawo zabrać całą wypłatę”

komentarzy 8

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy komornik ma prawo zabrać całą wypłatę”. Nie, nie ma prawa, bo Państwo nasze gwarantuje dłużnikom minimum, którego nie wolno komornikowi tknąć. W 2012 roku stawka wynagrodzenia wolna od potrąceń wynosi 1.500,00 zł. brutto. A jeżeli dłużnik otrzymuje wynagrodzenie w kwocie wyższej, to komornik może ściągać tylko tę część pensji powyżej wspomnianej kwoty wolnej od potrącenia, od zajęcia komorniczego. Jeżeli jednak dłużnik (załóżmy że wciąż na garnuszku rodziców), będzie sobie z tej pensji odkładał na jakimś koncie osobistym co miesiąc na przykład 700 zł. i na przykład po dwóch latach komornik namierzy mu to konto i zajmie, to mu skasuje te pieniądze, zgodnie z prawem (oprócz kwoty wolnej od zajęcia w wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Tak myślę. I nie pomoże tłumaczenie, że to są pieniądze z pensji minimalnej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

29/01/2012

Komentarze do '„czy komornik ma prawo zabrać całą wypłatę”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy komornik ma prawo zabrać całą wypłatę”'.

 1. Witam,
  Czy jeden komornik ma prawo w jednym miesiącu ( kwiecień 2012 ) zająć część wynagrodzenia zgodnie z prawem pozostawiając kwotę minimalną (ok. 1200,00 zł. ), która pozostała na koncie ( i tylko ta kwota na nim była ) i jednocześnie zająć to konto w kwocie ponad 800 zł. + 30 zł. koszty przelewu, pozostawiając na nim dłużnikowi 352, 67 zł. na przeżycie do następnej wypłaty ?

  Katarzyna

  12 Kwi 12 16:21

 2. No nie, bo komornik musi zostawić na koncie kwotę która jest wolna od zajęcia i jest to trzykrotność średniej krajowej płacy.

  admin

  12 Kwi 12 20:25

 3. Witam.Mam pilna sprawe.W czw. 27.11.mam wizyte komornika do wyceny mieszkania i wyznaczenia terminu licytacji.Jak bronic sie przed tym,poniewaz jestem tym faktem zmuszony do sprzedazy mieszkania(oczywiscie zaplace wierzycielowi wpisanemu w KW).Mam kupca,ktory bierze pozyczke z banku ale to trwa.Mam rowniez dluznikow podanych do sadu na kwoty wielokrotnie wieksze od mojego dlugu.Co robic i jak sie bronic.

  Mis

  20 Lis 14 10:25

 4. Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości (że za nisko oszacowana). jest to formalnie skarga na czynności komornika i wnosi się ją do sądu przy którym działa komornik. Jak nie zostanie uwzględniona (sad nie zarządzi ponownego oszacowania) to zażalenie…. Potrwa to…

  admin

  20 Lis 14 11:03

 5. Jak dlugo moze to potrwac?Komornik ten jakos szybko otrzymuje z sadu odpowiedzi.Nie trwa to u niego(ej) za dlugo.Dlatego mysle,ze jest tam jakas zazylosc miedzy nimi tak jak i na pani,ktora mi szacowala to mieszkanie(kolezanki?),maja biura w tej samej dzielnicy.Moze tesz to mozna poruszyc?Ja potrzebuje tylko! czasu.

  Mis

  20 Lis 14 11:12

 6. Od tego jest właśnie ta skarga ale przecież nie będziesz pisał w niej, że „za szybko to trwa, chyba oni się znają”.

  Skarga podlega opłacie 100 zł., jak nie opłacisz to sąd wezwie Cię do opłacenia… Ty wtedy chyba możesz wnieść o zwolnienie Cię z opłaty…

  Jak długo to może potrwać? Nie wiem,, zależy od sądu ale pamiętam we jednej sprawie że chyba przez prawie rok to trwało, te odwołania znaczy.

  admin

  20 Lis 14 11:29

 7. witam

  gdzie znajdę podstawę prawna /ustawa, uchwała itp/
  na temat kwot wolnych od zajęć komorniczych
  komornik zabrał mi z wypłaty ponad 800 zł i dodatkowo z konta osobistego 1000 zł
  zostawił mi 207 zł na koncie

  gdzie mogę złożyć skargę na komornika ?

  dzięki za pomoc

  pozdrawiam

  ricardos

  11 Kwi 15 13:07

 8. Kodeks pracy Art. 871(1) § 1.

  Skarga do prezesa sądu rejonowego. Komornika można uprzedzić o tym aby ponownie tak nie zrobił.

  admin

  11 Kwi 15 14:13

Skomentuj