Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak odzyskać pieniądze od najemcy?

28 komentarzy

Odzyskiwanie pieniędzy od najemcy nie różni się co do zasady od odzyskiwania należności z innego tytułu jak np. z tytułu niezapłaconej faktury albo pożyczki (prywatnie udzielonej). Ot powstaje zaległość w opłacaniu czynszu – powstaje wymagalna należność i można wszcząć windykację.

Zaczynamy od wezwania do zapłaty czynszu najmu a jeżeli najemca zajmuje lokal (już) bezumownie, to także od wezwania do zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Niektórzy wynajmujący w obliczu zamiaru skierowania sprawy o zapłatę do sądu zastanawiają się, czy umowa najmu jest wystarczającym dowodem stwierdzającym należność. Odpowiedź brzmi: oczywiście że tak, nawet mocniejszym niż na przykład między przedsiębiorcami podpisana przez nabywcę faktura. I nie ważne, czy dłużnik cały czas mieszkał w wynajmowanym mieszkaniu, czy pomieszkiwał gdzie indziej – zapłata należy się za cały okres umowy najmu.

Jeżeli najemca – dłużnik – pozwany zarzuci, że zapłacił, to on – pozwany musi wykazać to że zapłacił. Zmierzam do tego, że wynajmujący nie potrzebuje od najemcy żadnego uznania długu czy zobowiązania do spłaty w ratach itp. aby skutecznie wystąpić do sądu o zapłatę. Znaczy się, uznanie długu przydałoby się do tego, aby uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, od którego dłużnicy rzadziej wnoszą środek odwoławczy ale o tym innym razem.

Dodam tylko, że uzyskanie prawomocnego wyroku nie jest równoważne z rychłym uzyskaniem zapłaty gdyż komornik może nie mieć z czego ściągnąć należności. Dlatego należy sprawdzić stan majątkowy, stan zadłużeń, dochody osoby której mamy zamiar wynająć lokal. Przede wszystkim jednak – sprawdzić dochody. Powinniśmy postąpić po prostu jak bank przed udzieleniem kredytu.

Przeczytaj też: Waloryzacja kaucji za wynajem mieszkania

Czy warto zlecić windykację czynszu (i mediów) firmie windykacyjnej? Uważam że raczej nie warto a poza tym niewiele firm przyjmuje zlecenia windykacji przeciwko osobom prywatnym.

Pozew o zapłatę czynszu (i mediów) jest prosty i osoba niemająca doświadczenia w windykacji samodzielnie może takowy sporządzić.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 marca, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Jak odzyskać pieniądze od najemcy?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jak zdobyć zaświadczenie o zarobkach jeżeli to nie jest do kredytu tylko dla prywatnej osoby – wynajmującego?

    Anonim

    13 mar 21 o 07:43

  2. Pracodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie o dochodach na wniosek pracownika i nic mu do tego w jakim to celu.

    admin

    13 mar 21 o 08:33

  3. Mieliśmy takiego najemcę, że nas kompletnie omamił udając kierownika w jakieś zachodniej firmie, nawet przy nas niby odpowiadał na telefon podwładnego i wydawał mu dyspozycje. Zapłacił tylko za pierwszy miesiąc, później już nie płacił i nie chciał się wynieść. Nie odzyskaliśmy od niego pieniędzy, komornik stwierdził że gość nigdzie nie pracuje.

    beta

    20 maj 21 o 14:11

  4. Na takich oszustów to tylko pała. tak, są to oszuści tacy sami jak tacy którzy wyłudzają pieniądze przez internet. Nie wiem na jakiej podstawie prokuratura ma inne zdanie.

    Jola

    23 cze 21 o 08:51

  5. Jeżeli najemca ma być para, to żądam aby oboje podpisali umowę najmu. Wyższe prawdopodobieństwo odzyskania należności.

    ochotnik

    23 lip 21 o 11:51

  6. Gdy najemca nie ma dochodów podpisując umowę najmu i później nie płaci czynszu, to jest to według mnie wyłudzenie i można coś takiego zgłaszać policji albo prokuraturze.

    kapitan

    23 lip 21 o 13:48

  7. Niekoniecznie tzn. uważam, że w większości przypadków prokurator sprawę umorzy lub nawet odmówi wszczęcia postępowania przygotowawczego. Co innego (może) jeżeli najemca oświadczyłby Ci pisemnie niezgodnie ze stanem faktycznym, że jest zatrudniony lub inne stałe źródło dochodów.

    admin

    23 lip 21 o 21:03

  8. Tak jak po wyłudzeniu bankowego kredytu, jeżeli zostanie ujawnione, że kredytobiorca podrobił zaświadczenia o zarobkach, to zarzut wyłudzenia zawsze jest postawiony. A wynajem to tak naprawdę przecież forma kredytu prywatnego.

    łysy

    8 sie 21 o 09:25

  9. Dwa razy wynająłem mieszkanie. raz parze prywatnych osób które zrobiły bardzo dobre wrazenie i na tym koniec. Pieniędzy nie odzyskałem. Drugi raz firmie – spółce z o.o. i też nie odzyskałem pieniędzy. Mieszkanie sprzedałem.

    Pankracy

    26 wrz 21 o 08:07

  10. Trzeba było z góry sprawdZić z kim masz do czynienia, czy mają dochody, zadłużenie w BIK, w rejestrach dłużników. Ja w sumie już po kolei 5 najemców miałem, jedyny teraz z którym mam kłopoty ale jego też sprawdziłem przed podpisaniem umowy. Nie płaci bo mówi że ma wydatki nieoczekiwane.

    Alan

    26 wrz 21 o 09:38

  11. Czy podpisana umowa najmu wystarczy w sądzie jako materiał dowodowy? Czy sąd wyda nakaz zapłaty?

    Diana

    2 paź 21 o 19:31

  12. Tak, to mocny dowód w sądowym postępowaniu o zapłatę.

    admin

    2 paź 21 o 20:34

  13. I co z tego że umowa to wystarczający dokument do nakazu zapłaty jeśli najemca dłużnik nic nie posiada. A właśnie tak najczęściej się okazuje w postępowaniu egzekucyjnym. Tacy co mają dochody jawne to sami płaca i nie trzeba windykacji a od tych co nie płacą w 90 procentach przypadków nie ściągniesz.

    Gomez

    3 lis 21 o 18:28

  14. w ostateczności pozostaje wpisanie do KRD, prędzej czy później po tym zapłaci.

    Justyna

    28 lis 21 o 12:47

  15. Żartujesz. Na 99,9% nie zapłaci nawet jeżeli wpiszesz go nie tylko do KRD ale też do dwóch pozostałych BIG-ów: https://pamietnikwindykatora.pl/krd-infomonitor-erif-porownanie-skutecznosci/

    admin

    28 lis 21 o 13:43

  16. Komornik wezwał mnie do wpłacenia zaliczek na ustalenie mienia dłużnika. Łącznie to prawie 300 złotych, czy warto wpłacić taką sumę?

    Kazia

    26 sty 22 o 10:38

  17. Jeżeli Pani nic z tego nie wpłaci to możliwe, że komornik nic nie zrobi i odeśle Pani wniosek egzekucyjny wraz z tytułem wykonawczym. Przynajmniej więc na sprawdzenie w ZUS (czy i gdzie dłużnik pracuje) i na wysłanie zapytań do OGNIVO (poszukiwanie kont bankowych dłużnika) oraz zajęcia wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku w Urzędzie Skarbowym, zdecydowanie – wpłacić zaliczkę komornikowi.

    admin

    26 sty 22 o 10:51

  18. W mojej sprawie postępowanie egzekucyjne bezskuteczne, komornik zapowiedział umorzenie. czy jest sens wnieść do prokuratury zawiadomienie o wyłudzeniu? Komornik sprawdził, że dłużnik nigdzie nie jest zatrudniony. w takiej sytuacji nie powinien podpisać umowy najmu przecież wiedział, że nie będzie płacił czynszu?

    Weronika

    10 lut 22 o 16:06

  19. To że obecnie nie pracuje nie oznacza, że nie pracował w okresie gdy zawał z panią umowę najmu. Jednak nawet jeżeli wtedy nie pracował, co organy ścigania mogą ustalić w postępowaniu karnym (czy zechcą ustalić to inna kwestia), to i tak nie musi przesądzić na rzecz przedstawienia mu zarzutu wyłudzenia. w mojej ocenie powinno ale organy ścigania mogą być innego zdania.

    admin

    10 lut 22 o 16:47

  20. Dziękuję za odpowiedź a czy takie zawiadomienie do prokuratury niesie jakieś koszty, opłaty?

    Weronika

    10 lut 22 o 17:48

  21. Nie, zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie podlegają opłacie.

    admin

    10 lut 22 o 18:06

  22. Przeciwko najemcom najskuteczniejsza jest metoda ta co przeciwko innym dłużnikom czyli wejście osiłków i metody ręczne. Pod warunkiem jednak takim, że najemca ma pieniądze albo przyciśnięty może od kogoś pożyczyć. I tu może pojawić się problem, bo to często są prawdziwe gołodupce z takimi samymi znajomymi i członkami rodziny.

    Waluś

    24 lut 22 o 13:48

  23. Niejeden w takiej sytuacji będąc obrabował sklep żeby mieć z czego spłacić dług… Jakoś o tym się nie mówi a chyba sporo tego typu przestępstw jest popełnianych z takiego przymuszenia.

    Anonim

    24 lut 22 o 14:09

  24. Mnie się trafił najemca który jak się okazało później, był z “zawodu” złodziejem. Sklepowym, damskim itp. Bardzo przekonujący, udawał pracownika kierowniczego szczebla. Młody człowiek ale prawdopodobnie nigdy nie będzie miał uchwytnego majątku z którego można by wyegzekwować należność.

    Zbyszek

    23 mar 22 o 07:12

  25. Mieliśmy z mężem podobnego profilowo najemcę. Już dwie egzekucje komornicze były, każda w stu procentach bez efektów.

    Wanda

    23 mar 22 o 12:37

  26. Jeżeli to złodziej / oszust faktycznie, to mało prawdopodobne aby kiedykolwiek miał coś na siebie tzn. jakiś majątek z którego komornik mógłby prowadzić egzekucję. Prawdopodobnie nigdy też nie zatrudni isę legalnie na stawce wyższej od minimalnej czyli z której można by ściągać dług.

    admin

    23 mar 22 o 12:49

  27. Jak uniknąć takich typów najemców? jak ich wiarygodność sprawdzać, detektywa wynająć?

    Zbyszek

    23 mar 22 o 14:18

  28. Nie trzeba żadnego detektywa, wystarczy poprosić potencjalnego najemcę o wyciągi z rachunku bankowego z przelewami wynagrodzenia za pracę. To podstawa.

    admin

    23 mar 22 o 15:39

Skomentuj