Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„odsetki od pożyczki prywatnej”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „odsetki od pożyczki prywatnej”. Maksymalne odsetki umowne w umowie pożyczki można określić jako czterokrotność stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. W takim przypadku, jeżeli pożyczkobiorca nie zwróci pożyczki, stają się też odsetkami za zwłokę. Można też określić niższe odsetki umowne, albo napisać że należne są odsetki ustawowe za okres pożyczki. Jeżeli zaś w umowie pożyczki w ogóle nie poruszymy kwestii odsetek, to będzie to pożyczka nieoprocentowana. Pisząc tu o odsetkach, mam na myśli odsetki nominalne a nie oprocentowanie rzeczywiste które śrubują w górę niemiłosiernie firmy pożyczkowe poprzez wprowadzenie dodatkowych opłat jak np. prowizja za udzielenie pożyczki albo ubezpieczenie pożyczki. Czy prywatny pożyczkobiorca nieprowadzący działalności gospodarczej też może takie opłaty wprowadzić w umowie pożyczki, tego nie wiem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 3.3]

25/01/2012

kategoria odsetki

Komentarze do '„odsetki od pożyczki prywatnej”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„odsetki od pożyczki prywatnej”'.

 1. W dniu 2 marca 2012r została zawarta piśmiennie umowa o pożyczkę prywatna miedzy mną a ojcem mojego dobrego znajomego.Przedmiotem umowy było udzielenie pożyczki w kwocie 20000zł a odsetki miały wynosić 900zł za okres 60dni. Dnia 3 kwietnia 2012r otrzymałem zwrot pierwszej raty pożyczki w kwocie 10450 zł natomiast dnia 3 maja otrzymałem tylko pozostała cześć należnych mi odsetek czyli kwote 450zł.Z racji tego że to byli moi dobrzy znajomi zawarłem ustna deklaracje żeby do czasu kiedy nie bedą mieli pieniędzy na spłate pozostałej raty (10000zł0 , to niech płaca mi 150zł co miesiąc samego odsetkowego.I tak też było do końca roku 2012. Od bieżącego roku 2013 nie otrzymywałem umownych odsetek oraz pozostałej części pierwotnego długu.

  Chciałbym się dowiedzieć na jakieś podstawie byłby wyliczone odsetki od pozostałej niespłaconej kwoty za ten rok.Czy na podstawie tego co zawarliśmy na umowie , czy też może liczyła by się moja deklaracja słowna?

  Dłużnik jest małym przedsiębiorca i posiada jedno auto dostawcze o wartości rynkowej 50tyś złotych oraz rente inwalidzka w wysokości 600-700zł

  gonda

  9 Mar 14 12:46

 2. Prędzej na podstawie tego, co w umowie pisemnej jest zapisane.

  admin

  9 Mar 14 13:18

 3. Bardzo proszę o kontakt bazylia1976@wp.pl

  B

  23 Mar 14 14:01

Skomentuj