Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„kara za wyłudzenie”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „kara za wyłudzenie”. Wyłudzenie – oszustwo to przestępstwo określone w art., 286 Kodeksu karnego. Zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat a w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary jeśli orzeczona kara nie przekracza 2 lat pozbawienia wolności. Sąd może w wyroku zobowiązać skazanego do naprawienia wyrządzonej szkody nakazując zapłatę określonej kwoty na rzecz pokrzywdzonego.

Z punktu widzenia interesów pokrzywdzonego – oszukanego jest to lepsze, gdy skazany otrzyma karę w zawieszeniu oraz obowiązek naprawienia szkody niż bezwzględną karę pozbawienia wolności. Sąd może bowiem zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności jeżeli skazany w okresie próby nie naprawi szkody. Skazany ma więc więc wówczas swoistą motywację to tego aby zapłacić pokrzywdzonemu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 20 Ocena średnia: 4.2]

25/01/2012

kategoria wyłudzenie

Komentarze do '„kara za wyłudzenie”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„kara za wyłudzenie”'.

 1. Witam
  Proszę mi powiedzieć jak wygląda sprawa w przypadku osoby która jest zatrzymana na 3 miesiące w zakładzie karnym,oczekuje na rozprawę. Wyliczono ze wyłudzał pieniądze przez internet od ludzi. Była to sprzedaż telefonów. Działał w ten sposób na swoich danych,bez podszywania się. Wyłudził łączną kwotę 43 tysiące. Nigdy nie karany,ma 20 lat.
  Proszę mi powiedzieć rzeczywisty wymiar kary,mozna liczyć na zawiasy ?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  ewelina

  8 Kwi 18 14:48

 2. To zależy od uznania sądu. Mogą być zawiasy a ale i bezwzględna odsiadka też. Wysokości kary też nie sposób przewidzieć.

  admin

  8 Kwi 18 15:15

Skomentuj