Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„cesja wierzytelności cel”

komentarzy 9

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „cesja wierzytelności cel”. No, sprzedaż długu następuje poprzez dokonanie cesji wierzytelności czyli przelewu wierzytelności. Nie musisz wtedy martwić się o to, jak odzyskać pieniądze, niech martwi się ten który dług kupił od Ciebie.

Czasem kupują naiwniacy którzy myślą że są (że będą) świetnymi windykatorami a czasem tacy którzy naprawdę są świetnymi windykatorami (nie wnikam w ich metody windykacji). Czasem ten, kto kupił dług ma wiedzę o majątku dłużnika, jak ja kiedyś – kupiłem dług i odzyskałem poprzez egzekucję z nieruchomości o której istnieniu wierzyciel pierwotny nie wiedział. Czasem też ktoś chce kupić dług po to, aby dokonać potrącenia z długiem który on sam ma wobec tej osoby lub firmy, której dług chce kupić (kompensata zobowiązań).

Istnieje też cesja długu powiernicza, w celu windykacji. Ja prowadzę windykacje właśnie tylko w oparciu o tego rodzaju umowę. Wstępuję więc w prawa wierzyciela na czas obowiązywania umowy cesji. Dzięki temu mogę np. wpisać dłużnika do rejestru długów oraz uzyskać wyrok na mnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

23/01/2012

Komentarze do '„cesja wierzytelności cel”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„cesja wierzytelności cel”'.

 1. Mam do Pana prośbę o udzielenie mi odpowiedzi
  na następujące pytanie :

  Czy osoby znajdujące się we wspólnocie majątkowej (małżeństwo)
  mogą zawrzeć umowę cesji w celu wyegzekwowania należności od
  dłużnika należących się dla jednego ze współmałżonków ?

  Bardzo serdecznie Pana pozdrawiam i oczekuję na ewentualną odpowiedż .

  bb

  12 Gru 17 11:02

 2. Jeżeli wierzytelność stanowi majątek odrębny jednego ze współmałżonków, to drugi współmałżonek nie ma prawa dokonywać sprzedaży takiej wierzytelności.

  admin

  12 Gru 17 11:24

 3. Przepraszam Pana , ale ja nic z tego nie rozumiem .
  Moje pytanie było inne . Chodzi mi o to czy we wspólności majątkowej można zawrzeć umowę cesji ?

  bb

  12 Gru 17 11:47

 4. Czy np. mąż może kupić (kupno długu to właśnie cesja) od żony jej wierzytelność którą ona ma wobec kogoś – o to Panu chodzi?

  admin

  12 Gru 17 12:14

 5. Chodzi o to że to żona przejmuję należność dłużnika wobec jej męża .

  bb

  12 Gru 17 12:56

 6. Czyli zawiera umowę cesji z mężem który sprzedaje jej swoją wierzytelność. Według mnie – może.

  admin

  12 Gru 17 13:20

 7. Tylko , że ten mąż jest bezrobotny pracuje (na czarno) , a żona jego prowadzi jednoosobowa działalność gospodarczą . Mają wspólność majątkową . Czy w tym wypadku ten majątek nie jest wspólny ?

  bb

  12 Gru 17 14:03

 8. To zależy. We wspólnocie majątkowej każdy ze współmałżonków może mieć też jakiś swój odrębny majątek.

  admin

  12 Gru 17 14:11

 9. Bardzo serdecznie Panu dziękuję , taka właśnie spotkała mnie sytuacja z wykonawcą , który przedstawił się jako osoba prowadząca zarejestrowana działalność gospodarczą . Chodziło o ułożenie podjazdu z kostki brukowej na mojej posesji . Po uzgodnieniu ceny , na zakończenie ten pseudo biznesmen podniósł mi cenę o 20% . Nie zapłaciłem więc wkroczyła jego zona , która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą , sklep wszystko po 4 zł. Do działalności ma dopisaną budowę dróg i autostrad . W czasie sprawy w sądzie sporządzili tą nieszczęsną cesję o która tak Pana dopytywałem . Mają wspólność majątkową i żadnego majątku osobistego nie posiadają . Sąd najprawdopodobniej został wprowadzony w błąd . Nakazano mi zapłacić tej kobiecie cesjonariuszowi taką kwotę na jaka się umawialiśmy + odsetki . Zamierzam składać apelacje i tak pomału interesuję się pewnymi kwestiami . Jeszcze raz Panu bardzo serdecznie dziękuję i przesyłam pozdrowienia

  bb

  12 Gru 17 14:31

Skomentuj