Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy księgowanie faktury to uznanie długu”

komentarzy 6

Ktoś w Inowrocławiu zapytał w wyszukiwarce – „czy księgowanie faktury to uznanie długu”. Według jednego z gospodarczych wydziałów sądu (według jednej z sędzi tegoż wydziału), zaksięgowanie faktury nie jest uznaniem długu. Tak przeczytałem w uzasadnieniu wyroku oddalającego powództwo pomimo, że pozwana zaksięgowała fakturę. Być może jednak taka opinia to swoisty „wybryk natury” z którą inni sędziowie nie zgodziliby się, nie wiem. Każdy, komu o tym powiedziałem był zaskoczony. Wnioskowanie o przeprowadzenie dowodu z ksiąg (sprawdzenie czy faktura została zaksięgowana) to wszak popularny wniosek dowodowy zgłaszany przez prawników.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 3.8]

19/01/2012

kategoria faktura

Komentarze do '„czy księgowanie faktury to uznanie długu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy księgowanie faktury to uznanie długu”'.

 1. Jak najbardziej popieram Sędzie, zawsze można zrobić korektę. Uznanie długu musi być jednoznaczne i nie budzące wątpliwości.

  Pako

  19 Sty 12 10:40

 2. Właśnie też się nad tym zastanawiałem. Przecież księgowanie faktury oznacza, że ten ktoś faktycznie poniósł koszty, tak? Do tego na pewno odliczył dobie VAT i dochodowy, którego nigdy wierzycielowi nie zapłacił. Czy to nie podchodzi o wyłudzenie? Wierzyciel zapłacił za dłużnika podatek, tamten gościu nie opłacił faktury, a jeszcze odliczył sobie VAT.

  tworzenie stron www

  19 Sty 12 11:00

 3. Nie ważne co odliczył, ważne czy uznał dług – to jest kwestia sporna, a sama faktura jako dokument księgowy na to nie wskazuje, chyba że jest na niej adnotacja o tym świadcząca. Można by podnieść że dokument takowy otrzymał i nie zakwestionował więc uznał. Ale to jest wersja wierzyciela.

  Pako

  19 Sty 12 11:05

 4. No, ale jeżeli nie poniósł faktycznie kosztu to dlaczego fakturę wlicza w koszty i wyłudza zwrot podatku? Czy to nie jest jednoznaczne z uznaniem długu?

  tworzenie stron www

  19 Sty 12 12:42

 5. Czy nie zna Pan moze jakiegos konkretnego orzeczenia Sądu NAjwyższego dotyczącego tego, że faktura, która została zaliczona do kosztów uzyskania przychodu to uznaje się to za uznanie długu przez dłużnika?

  michal

  25 Sty 13 14:56

 6. Nie znam takiego orzeczenia i nie wydaje mi się, aby istniało.

  admin

  25 Sty 13 15:49

Skomentuj