Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zadatek robi wrażenie

skomentuj

Taki mail:

W 2010 roku podpisałam umowę przedwstępną kupna działki położonej pod Warszawą, z właścicielką nieruchomości która mieszka w Poznaniu. Umowa ma charakter nieformalny – nie jest w formie aktu notarialnego.

Sprzedający zobowiązał się umową, iż do 30 czerwca 2011 r. wykona pewne czynności dla działki np. wycinka drzew, doprowadzenie mediów. Wpłaciłam zadatek gotówką w wysokości 34.000 zł. Sprzedający potwierdził jego przyjęcie w umowie. W przypadku nie wywiązania sie z postanowień umowy a także terminu ich realizacji Sprzedający zobowiązał się do zapłacenia zadatku w podwójnej jego wartosci tj.68000zł.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam zwrotu ani zadatku a tym bardziej w jego podwójnej wielkości. Mąż właścicielki jako osoba kontaktowa (on załatwiał formalności wokół nieruchomości) nie odbiera telefonów, nie spotkał się ani raz ze mną po podpisaniu umowy w 2010 roku. W listopadzie i grudniu kontakt się urwał, jeszcze wtedy utrzymywał w przekonaniu że zwróci zadatek z karą umowną. 2 stycznia 2012 odebrał Sprzedający wezwanie przedsądowe do zapłaty, zero odzewu. Dziś wysłane zostało ponowienie – ostateczne, termin na odp/zapłatę 7 dni. Obawiam sie, że także nie będzie kontaktu ze strony dłużnika. Czy byliby Państwo zainteresowani przejeciem długu?? jego wyegzekwowaniem w drodze windykacji?

Zadatek usypia czujność wielu osób które go wręczają, ani chybi dlatego, że jeśli druga strona nie wywiąże się z umowy, to ten który zadatek wręczył, może „zarobić” 100% – żądać jeszcze raz tyle co wręczył. Problem jednakowoż w tym, że dłużnik najczęściej jest nieściągalny i egzekucja komornicza jest bezskuteczna, więc trzeba szukać firmy windykacyjnej która może pieniądze odzyska „inaczej”. Po raz kolejny więc gorąco namawiam do sprawdzenia osoby której wręczamy zadatek.

Ja wiem, że osoba prywatna nie ma takich (nieformalnych) możliwości w tym zakresie jak miewa np. firma windykacyjna. Można jednak powiedzieć wprost: „Proszę Pana o zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków (potwierdzenia przelewów pensji na konto wystarczą), o zaświadczenie z BIK, o zaświadczenie z KRD, proszę pokazać dowód rejestracyjny tego samochodu, czy to Pana samochód. Proszę się nie gniewać, ale ja powierzam Panu dużo pieniędzy a Pana nie znam i choć wzbudza Pan moje zaufanie, to jednak muszę sprawdzić Pana”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

17/01/2012

kategoria zadatek

Skomentuj