Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„koszty windykacji ponosi dłużnik”

komentarz: 1

Ktoś wpisał w wyszukiwarce hasło – „koszty windykacji ponosi dłużnik„. Co do zasady że tak powiem, wierzyciel ani firma windykacyjna nie może obciążyć dłużnika kosztami windykacji, chyba że są to koszty procesu sądowego oraz komornicze zaliczki i opłaty stosunkowe (prowizje komornika od ściągniętych kwot).

Wierzyciel jednak, zawierając z dłużnikiem umowę np. pożyczki, może w niej lub w aneksie zastrzec, że koszty windykacji poniesie dłużnik. W takim wypadku należałoby ewentualnie zaznaczyć, jakie to będą koszty, w jakich granicach, za jakie czynności. Takie zapisy mają np. banki przy umowach kredytów oraz pozabankowe firmy pożyczkowe sprzedające chwilówki. I wtedy można ściągać od dłużnika np. koszty wezwań do zapłaty albo telefonów albo wizyt windykatorów. Firma pożyczkowa może mieć z tytułu windykacji dodatkowe, stosunkowo wysokie zyski, jeżeli np. w umowie pożyczki czy aneksie do niej ustali koszt ewentualnych wezwań do zapłaty na kilkadziesiąt złotych za każde z nich a pożyczkobiorca podpisze się pod tym. Myślę, że można by też zamiast takiego wyszczególnienia zastrzec, że dłużnik zwróci wierzycielowi koszty windykacji poniesione na rzecz firmy windykacyjnej do kwoty …

kategoria: windykacja

1 komentarz do '„koszty windykacji ponosi dłużnik”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack do '„koszty windykacji ponosi dłużnik”'.

  1. No i ja właśnie takie zapisy zacząłem jakiś czas temu stosować w umowach. Jeżeli któryś z potencjalnych Klientów zaczyna protestować to wtedy wiadomo, że raczej nie zamierza płacić terminowo.

    tworzenie stron www

    16 sty 12 at 15:41

Skomentuj