Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jaką skuteczność mają firmy windykacyjne”

komentarze 3

Ktoś pyta w wyszukiwarce – „jaką skuteczność mają firmy windykacyjne”. Różnie bywa, to zależy jaka firma i w jakiej sprawie. Niektóre firmy windykacyjne działają tylko w takim zakresie jak działałby w sprawie odzyskania długu radca prawny albo adwokat. Czyli, wzywają dłużnika do zapłaty i składają w sądzie pozew o zapłatę a po uzyskaniu prawomocnego nakazu zapłaty albo wyroku, zwracają się do komornika o egzekucję długu. Są na to z góry nastawione i w postępowaniu pozasądowym nie robią nic, zero windykacji terenowej, bezpośredniej, zero jakichkolwiek innych działań, po prostu nie znają się na tym.

Klientowi mówią, że próbowali, ludzi wysyłali ale dłużnik schował się… Bez sensu zlecać windykację takiej firmie windykacyjnej, już lepiej od razu iść ze sprawą do prawnika, żeby bezzwłocznie złożył pozew o zapłatę. Po cholerę płacić firmie windykacyjnej prowizję, jeżeli dług zostanie (kiedyś tam) odzyskany przez komornika? Są jednak firmy windykacyjne które naprawdę starają się odzyskać dług w postępowaniu „polubownym” zgodnie z życzeniem klienta który potrzebuje szybko odzyskać kasę. Skuteczność niektórych takich firm jest też niezła nawet w sprawach przejętych do windykacji po bezskutecznych egzekucjach komorniczych.

Z tym, że jak wspomniałem na wstępie, zależy to od sprawy a konkretnie od tego, czy dłużnik tylko oficjalnie nie ma majątku i pieniędzy, czy też może tylko udaje że nie ma, bo ukrył albo przepisał na wypacykowaną żonkę. Jeżeli naprawdę zbankrutował albo stracił pracę czy też przetracił wszystko w kasynie, to żadne męki nie pomogą. No, może ewentualnie pożyczyć od kogoś pieniądze żeby zwrócić ściągany przez windykatorów dług ale czy znajdzie się frajer który pożyczy mu pieniądze? Wątpię.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.3]

15/01/2012

kategoria windykacja

Komentarze do '„jaką skuteczność mają firmy windykacyjne”'

Subscribe to comments with RSS

 1. No dobrze,ale ja mam pytanie:

  1.Jaka jest roznica czy firma odzyska moj dlug postepowaniem sadowym czy np windykacja telefoniczna?

  Darek

  15 Sty 12 15:49

 2. Podstawowa różnica to czas. Windykacja listowna i telefoniczna może odzyskac np. w 3 tygodnie a postępowaniem sądowym (i zazwyczaj później też egzekucyjnym) to minimum praktycznie dwa miesiące a często o wiele dłużej.

  admin

  15 Sty 12 16:08

 3. Rozumiem masz racje ,generalnie ja uwazam,ze i ta i ta metoda jest dobra.Kwestia tego,zeby dana firma nie klamala,ze cos robi w sprawie tylko grala w otwarte karty mowiac: skladamy sprawe do sadu.

  Darek

  16 Sty 12 14:34

Skomentuj