Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może zająć samochód w leasingu”

skomentuj

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „czy komornik może zająć samochód w leasingu”. Tak, może zająć, ale firma leasingowa może żądać zwolnienia samochodu. Dokładniej, to może wezwać wierzyciela aby ten złożył do komornika wniosek o zwolnienie pojazdu w leasingu. Jeżeli wierzyciel nie złoży takiego wniosku, to firma leasingowa ma 30 dni na złożenie w sądzie powództwa przeciwegzekucyjnego w którym może skutecznie domagać się zwolnienia samochodu z egzekucji. Te 30 dni płynie od dnia w którym firma leasingowa dowiedziała się o zajęciu jej samochodu, który to samochód dłużnik użytkuje w leasingu.

Czasem w firmie leasingowej (w banku) nie wiedzą o tych 30 dniach – terminie zawitym. Jeżeli w tym okresie powództwo nie zostanie złożone, to przepadło – komornik może zlicytować pojazd a wierzyciel dostanie kasę z licytacji. Już takie przypadki miałem jako wierzyciel. Dług został więc spłacony w wyniku zlicytowania samochodu nienależącego do dłużnika. Nie jestem natomiast pewien, czy w takiej sytuacji firma leasingowa może żądać od dłużnika zwrotu kosztów utraconego leasingu. Wie ktoś?

Tak na marginesie, dobry leasing nie jest zły, szczególnie jak ktoś jest dłużnikiem. Może sobie nim jeździć, komornik nie zlicytuje. Pod warunkiem że dłużnik po zajęciu przez komornika leasingu na wszelki wypadek sam napisze leasingodawcy że ma 30 dni czasu na powództwo przeciwegzekucyjne. Po prostu nieuki zdarzają się jeszcze w firmach leasingowych / bankach. Kilka lat temu nie było w takich sprawach tego 30 dniowego terminu (po upływie którego też można było wnieść skutecznie powództwo przeciwegzekucyjne) i niektórzy błędnie myślą że dalej nie ma.

Podobnie rzecz ma się jak chodzi o samochód w kredycie czyli na bank przewłaszczony.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

15/01/2012

Skomentuj