Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy można sprzedać dług bez wyroku”

skomentuj

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „czy można sprzedać dług bez wyroku”. Tak, można. Co więcej, myślę że w wielu takich przypadkach można uzyskać wyższą cenę niż w przypadku długu już zasądzonego. Dlatego, że zasądzone długi oferowane do sprzedaży zazwyczaj były już u komornika i egzekucja była bezskuteczna.

Jeżeli tak było, to na wyroku powinna być naniesiona adnotacja komornika o bezskutecznej egzekucji. Tym samym więc potencjalny nabywca długu już widzi, że egzekucja może być trudna i że ewentualnie jedynie na drodze niekonwencjonalnej windykacji można będzie dług odzyskać.

A uwierz mi, że bezskutecznych egzekucji komorniczych jest więcej niż skutecznych. Chodzi mi o przypadki, kiedy wierzyciel wysyła wyrok i wniosek egzekucyjny do komornika, opłaca zaliczki komornicze i tylko biernie czeka aż komornik namierzy pieniądze lub majątek dłużnika. Jeżeli więc Ty masz zamiar odzyskiwać dług tylko w taki sposób (sąd – komornik) bo załóżmy, że  boisz się kontaktów z firmą windykacyjną a nagle nadarza Ci się sposobność sprzedać dług np. za 70% ceny, to może warto.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

13/01/2012

Skomentuj