Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„windykacja na podstawie cesji powierniczej”

komentarze 3

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „windykacja na podstawie cesji powierniczej”. Sam stosuję też tylko ten rodzaj umowy na windykację. Niektórzy klienci nieufnie podchodzą do tego rodzaju umowy, a w rzeczywistości jest to praktycznie zwykła umowa windykacyjna. Fakt, działając na jej podstawie, firma windykacyjna ma prawo inkasować dług na swoje konto firmowe i niektórzy klienci właśnie tego się obawiają. Jednak jeżeli firma windykacyjna działa nie od roku ale lat np. kilkanaście, to raczej nie ma się czego obawiać.

A tylko dzięki właśnie takiej formie umowy, firma windykacyjna ma prawo wpisać dłużnika swego klienta do rejestru długów. Co nie mniej ważne, firma windykacyjna może na podstawie takiej umowy skierować sprawę do sądu właściwego dla własnej siedziby a nie tylko do sądu właściwego dla siedziby dłużnika albo klienta. Ma to nieraz istotne praktyczne znaczenie, mniejsza o szczegóły.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

12/01/2012

Komentarze do '„windykacja na podstawie cesji powierniczej”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„windykacja na podstawie cesji powierniczej”'.

 1. „mniejsza o szczegóły.”

  Mnie interesują szczegóły jeżeli można.

  CBA

  12 Sty 12 08:57

 2. Masz blizej do sadu, w przeciwienstwie do dluznika 😉

  Adminie, moglbys podac podstawe prawna?

  PogromcaWspolnot

  12 Sty 12 09:59

 3. Jako nowy wierzyciel, możesz powołać się na art. 34 kpc.

  Bliższej do sądu to po pierwsze, a po drugie (dla fanów spisków) – odpada ryzyko ewentualnego kumoterstwa dłużnika / jego pełnomocników i sędziego. Nigdy czegoś takiego osobiście nie odnotowałem, ale ponoć bywa.

  admin

  12 Sty 12 10:03

Skomentuj