Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy można upubliczniać przedawniony dług”

komentarze 2

Ktoś pyta w wyszukiwarce (już drugi raz) – „czy można upubliczniać przedawniony dług”. No pewnie że można. Takie też wpisuję do rejestru długów i umieszczam w internecie jako dług na sprzedaż. Nawet nie piszę, że dług jest przedawniony, co nieraz bardzo wku…wia dłużników i żądają dodania wzmianki o tym, że dług jest przedawniony. A ja im wtedy na to: „Proszę się nie obawiać, jeżeli ktoś zainteresowany kupnem Pana długu zapyta, to poinformuję go, że dług jest przedawniony”. A póki co, „w eterze” rozchodzi się info że dłużnik X ma dług i ani słowa o tym, że dług jest przedawniony. Upublicznianie, to jak o mnie chodzi, podstawowy a czasem jedyny sposób windykacji przedawnionego długu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

11/01/2012

kategoria przedawnienie

Komentarze do '„czy można upubliczniać przedawniony dług”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy można upubliczniać przedawniony dług”'.

 1. A co jeśli dłużnik powie, ze dług spłacił, tylko nie trzyma papierów dłużej niż okres przedawnienia + jakiś naddatek?

  kjonca

  12 Sty 12 16:07

 2. Myślę, że minimum 10 lat trzeba by trzymać świadczące o zapłacie kwity. w BIG-ach (KRD i inne rejestry) można publikować przedawniony dług przez 10 lat.

  Poza tym, mamy jeszcze przestępstwa związane z wyłudzeniem. To przestępstwo przedawnia się z upływem 10 lat. Oskarżony oszust który wyłudził towar, schwytany np. po 5 latach (bo po dokonaniu wyłudzeń na firmę balował za granicą), też mógłby powiedzieć, że on ostatecznie zapłacił za ten towar ale że minęło już 5 lat, więc on już dawno nie ma kwitów potwierdzających zapłatę, zniszczył je.

  admin

  12 Sty 12 16:36

Skomentuj